2020 Asgari Geçim İndirimi

0
99

Medeni duruma, kişilerin sahip olduğu çocuk sayısına göre hesaplanan 16 yaşından büyük çalışanların tamamı için 2020 asgari geçim indirimi  belirlenmiştir. Kısacası AGİ, kişinin yaşam standartları düşünülerek yapılan bir tür vergi indirimi olarak ifade edilebilir. AGİ, işveren tarafından işçiye devlet adına ödenerek bunun gelir vergisinden düşürülmesi sağlanır. AGİ tutarı, asgari ücret tutarına bekar olanlar ya da evli olanalar için eşlerinin çalışıp çalışmamasına bağlı olarak değişir. Çocuk olup olmaması ve çocuk sayısına göre de asgari geçim indirim tutarları her çalışan için farklı hesaplanır.

2020 Asgari Geçim İndirimi Tutarı

AGİ tutarı çalışanın alacağı asgari ücret tutarına göre ödenir. Yılın ilk 6 ayında asgari ücretin yıllık tutarı belli olur. Bu tutar belirlendikten sonra yıllık toplam tutar üzerinden asgari geçim indirimi ödemeleri belirlenir. Hesaplanan tutar en düşük gelir vergisi oranı olarak belirlenen %15 ile çarpılır. Elde edilen değer ise 12’ye bölünür. Çıkan sonuçla aylık AGİ tutarı hesaplanır. 2020 asgari geçim indirim tutarları için belirlenen oranlar işçi için %50 olarak ifade edilir. Bunun dışında evli ve eşi çalışmayan kişiler için %10,çalışan kişinin birinci ve ikinci çocuğu için çocuk başına %7,5 oranında yardım alınır. Çalışan kişinin ikinci çocuğu için %10’dur. Dördünce ve beşinci çocuk için %5 oranında indirim uygulanır. Agi Tutarları ile ilgili detaylı bilgi için Asgari Geçim İndirimi Tutarı ve Oranları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

2020 AGİ Ne İşe Yarar? Nasıl Ödenir?

Ödemesi devlet tarafından yapılan AGİ ödemeleri her ay tekrarlanır. Çalışanların maaşlarından düşürülerek yapılan asgari geçim indirim tutarları, kişilere ailesini geçindirirken daha rahat etmesini sağlamak için verilir. Gelir vergisi ödemelerinin belli oranda indirimle alınması, çalışanların geçimini kolaylaştırmayı amaçlar. İşveren için de işçi için de avantajlıdır. Çünkü yapılan indirimle özel kurum çalışanları için gelir vergisi muafiyeti sağlanır. Gelir vergisi almaya hak kazanan kişiler arasında vergiye tabi olarak çalışan herkesin geçim indiriminden yararlanabileceği ifade edilebilir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 61.maddesinde de AGİ’den yararlanabilecekler için bu ifadeye yer verilmiştir. AGİ bazı çalışanların maaşları içinde ödenirken bazı çalışanlar için maaşa ek olarak ödenir. Bunun ayrımı şu şekildedir: Bekar, eşi çalışan ve çocuksuz işçiler için AGİ maaşın içinde yer alır. Diğer çalışanlar için ise maaşa ek olarak ödenir.

Sosyal yardımlar ile ilgili bilgi almak isteyen bir işletmeyseniz ve bordro hizmetleri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz