6486 Sayılı Bölgesel İndirim Teşviki

0
209

Amacı sosyoekonomik anlamda gelişmişlik düzeyi düşük olan illere üretim ve istihdam anlamında katkı sağlamak olan teşvikler arasında 6486 Sayılı Bölgesel indirim Teşviki yer alır. Teşvik 6486 sayılı Torba Kanun ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81. Maddesine eklenen ikinci fıkra kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 5 puanlık olarak kabul edilen sigorta primi Hazine desteğine ilişkin olarak 6 puana çıkarılmıştır. Bölgesel indirim teşvik tutarı hesaplanırken Prime esas kazanç altı sınırından 6 puana kadar ek prim indiriminden faydalandırma konusunda Bakanlar Kurulu bir düzenleme yapmıştır. Yapılan düzenleme ile ayrıca sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak ilave puan uygulanacak illerin ve uygulama süresinin belirlenmesi için Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir.

6486 Sayılı Bölgesel İndirim Teşviki Kapsamına Giren Yerler

6486 Sayılı Bölgesel İndirim Teşviki kapsamına giren iller aşağıdaki listededir:

1 Sayılı Liste: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak.

2 Sayılı Liste: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat.

3 Sayılı Liste: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Gökçeada, Bozcaada.

Bölgesel İndirim Teşviki Kapsamına Giren Yerlerde İlave 6 puanlık işveren hissesinden listede yer alan şehirler için özel sektör işverenlerinin yararlanması mümkündür. Teşvike hak kazanabilmek için işlemelerin, 5 puanlık prim indiriminden yararlanıp 4A kapsamında da sigortalı çalıştırıyor olmaları gerekir.

6486 Sayılı Bölgesel İndirim Teşviki Koşulları

Sosyal güvenlik teşvikleri arasında yer alan bu teşvik türünden faydalanmak için işyerlerinin sağlaması gereken bazı şartlar bulunur:

  • İşyerinin muaccel borcu bulunmaması varsa taksitlendirilmiş olması
  • Yasal ödeme süresi geçmiş prim, işsizlik, idari para cezası gibi borçlarının bulunmaması, varsa borç tutarının aylık brüt asgari ücreti geçmemesi ya da taksitlendirilmiş olması
  • Aylık sosyal güvenlik primlerinin ve hizmet belgelerinin yasal süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi
  • Tahakkuk eden cari ay primlerinin yasal süre içinde ödenmesi
  • Borç olmadığına dair –borcu yoktur aktivasyonunun tamamlanmış olması

Teşvikten faydalanma süresi için verilen en son tarih 31 Aralık 2020’dir.

 Bölgesel İndirim Teşviki Nasıl Uygulanır?

Her teşvikte olduğu gibi indirim teşviki için de belli bir uygulama prosedürü bulunur. (I) Sayılı listede yer alan şehirlerdeki özel işletmelerin teşvikten yararlanabilmesi için SGK aylık prim hizmet belgesinde 46486 Kanun numarasını seçmeleri gerekir. (II) Sayılı liste için seçilmesi gereken kanun numarası 56486, (III) Sayılı listede yer alan iller için ise 66486 olarak ifade edilir. Seçilen bu 51 ilde, Gökçeada’da ve Bozcaada’da yaşlılık ve ölüm için ödenen sigorta primlerinde 5 puanlık prim indirime ek olarak prime esas kazanç alt sınırı uygulanır.

Sosyal Güvenlik Teşvikleri ile ilgili daha fazla bilgi ve indirim teşviki ile ilgili danışmanlık almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz