6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı

0
217

İşkur ile iş birliği kapsamında gerçekleştirilen 6645 Sayılı İşbaşı eğitim programı gençlerin istihdamını arttırmak için önemli bir yere sahiptir. İşbaşı eğitim programı için başvuruda bulunan iş yerleri, çalışanlarına ücretsiz şekilde eğitim desteği vermiş olurlar. Aynı zamanda 3 aylık sigorta prim ödemesi desteği ile istihdam edecekleri işçiler için maddi anlamda zorluk yaşamazlar. 23 Nisan 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan 6645 sayılı torba yasa işverenlere önemli bir sigorta prim teşviki sağlamıştır. İşbaşı Eğitim Program Teşviki için 4447 sayılı kanuna ilave olarak 15.madde yeni düzenlemeler getirmiştir. 2016 yılından beri belli şartlar kapsamında işverenlere sağlanan teşvikten kamu kurumları faydalanamamaktadır. Eğitim programına katılabilmek için belirtilen bir yaş aralığı ve belli sektörler belirlenmiştir.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı Şartları

İşkur’a kayıtlı olan özel sektörlerin faydalanabileceği eğitim programı şartları şu şekilde ifade edilmiştir:

 • 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı kapsamında eğitime gönderilecek personelin İşkur’a işsizlik kaydı yapmış olması gerekir.
 • Eğitime katılacak olan personelin 18-29 yaş arasında olması gerekir.
 • Firmaların teşvikten yararlanabilmesi için eğitime gönderilen kişiyi 3 ay içinde işe alması şartı koşulmuştur.
 • Eğitime katılan personel adayının işverenin akrabası olmamalıdır.
 • Sigortalı kişinin 23 Nisan 2015 tarihinden sonra işe alınmış olması gerekir.
 • Aylık prim ve hizmet belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na belirtilen sürede teslim edilmelidir.
 • Prim ödemeleri geciktirilmemelidir.
 • Yasal olarak ödeme süresi geçirilmiş prim, idari para cezası, gecikme zammı, gecikme cezası bulunmamalıdır.
 • Firmanın kayıt dışı çalışanı bulunmamalıdır.

Vasıfsız işçi çalıştıran işverenler, bu eğitim programı teşvikinden yararlanamazlar. Eğitim programı ve teşvik; yükseköğrenim, yüksek lisans, doktora, ikinci öğrenim ve açık öğrenim öğrencilerine de uygundur.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı Prim Ödemeleri

Program kapsamında ödenecek olan primler en az 3 ay süresince İşkur tarafından karşılanır. İş kazası ve meslekten kaynaklı hastalıklar için İşkur tarafından genel sağlık sigortası da en az 3 ay süre ile karşılanır. Proje bitiminde 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim programı kapsamında Prim Esas Kazanç Matrahı tutarında işe alınan personel bildirimi için ek olarak %5 indirim avantajından faydalanma hakkı bulunur. İlave asgari ücretin alt sınırı üzerinden hesaplandığında bu ek prim avantajıyla %15,5 indirim avantajından faydalanmak mümkündür. Kursta yer alacak katılımcı sayısı ise program türüne göre 2-10 kişi arasında değişir.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Başvuru Belgeleri:

 • Katılmak istenen program için talep dilekçesi
 • Personelini kursa göndermek isteyen işveren tarafından verilen taahhütname
 •  İşbaşı Eğitim Programı için ön talep formu,
 • İşveren türüne göre; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, merkezlerin bulunduğu ildeki oda kaydı belgelerinin aslı/noter tarafından tasdiklenmiş örnekleri/işverenin hukuki durumunu gösteren bir belge
 • Son üç ay içinde sigortalı çalıştırılan kişi sayısını ya da katılımcı personel adaylarının son üç aya ait sigorta dökümünü gösteren belge
 • İşverenin kendisinin ya da onun imzaya yetkili temsilcisinin imzasını gösteren belge olmak üzere listelenebilir.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı Ödemeleri

Teşvik programından faydalanma süresi firmanın faaliyet alanına göre değişir. İmalat sektöründe süre 42 ay iken diğer faaliyet alanları için bu süre 30 aydır. İşbaşı Eğitim Programı kurs süresi boyunca katılımcılara işsizlik fonu aracılığıyla devlet desteği sağlanmaya devam edilir. Katılımcının kursa katıldığı her gün için iş arayanlara 89,4 TL ödenir. Katılımcı öğrenciyse kursa gittiği gün başına aldığı günlük 67,05 TL alır. İşsizlik maaşı alan bir kişi, İşkur kapsamındaki 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Programı Teşviki ile kursa katılırsa 44,7 TL günlük zaruri gider ödemesi alır. Anneler için günlük zaruri gider ödemesi 95 TL’dir. Geleceğin meslekleri sınıfında değerlendirilen programlara katılım sağlayanlara günlük zaruri gider ödemesi 100 TL olarak ödenir. İmalat sektöründe faaliyet gösteren meslekler için İşbaşı Eğitim Programı katılımcısı olan annelere 2-5 yaş arası çocukların bakımına yönelik aylık 400TL ödenir. Program katılımcılarına eğitim sonunda iş hayatında yardımcıları olabilecek programa katılıp bitirdiklerine dair İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilir.

İş Başı Eğitim Programı Teşviki ve Sosyal Güvenlik Teşvikleri ile ilgili daha fazla bilgi ve danışmanlık almak için bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz