7103 Teşvikinde Pasif İşkur Kaydı

0
186

İşkur teşvikleri kapsamında iş arayan herkesin İşkur’a kayıtlı olması gerekir. Ancak sadece İşkur’a kayıtlı olmak, iş bulmak için yeterli değildir. Pasif İşkur kaydı bulunanlar, ilave istihdam desteğinden faydalanmak istedikleri takdirde iş bulma sürecinde bazı sorunlar yaşayacaklardır. İş arama durumu pasif olanlar işe alınabilmek için İşkur üzerinden profillerinde bir düzenleme yapmalıdır. Bunun yanı sıra karşılamaları gereken bazı şartlar bulunur. 7103 Teşvikinden yararlanmak isteyenler ayrıca şu şartları sağlamalıdır:

  • İşe alındıkları aydan önceki üç ay içinde 10 günden fazla sigortalı olmamaları
  • 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince işe alınmış olmaları

Peki, iş arama kaydı pasif bulunanlar için iş arama süreci nasıl işler?

İş Arama Durumu Pasif Olanlar

İşkur üzerinden iş ararken adayın işe alınıp alınmayacağını etkileyen önemli bir durum bulunur. O da İşkur kayıt durumunun aktif ya da pasif olarak görünmesidir. İş arama durumu pasif olan adaylar, bütün şartları sağlasalar bile neticede iş arayışları olumsuz sonuçlanır. Bunun nedeni pasif kayıtlı adayların başvurularının geçersiz olmasıdır. Bu nedenle aday hakkındaki arama sonucunda “İşkur Kaydı Bulunamadı!” uyarısı görülür. 7103 sayılı ilave istihdam teşvikinden faydalanmak istenen sigortalıların Pasif İşkur kaydı durumunu aktif olarak değiştirmesi gerekir. Bu nedenle işverenlerin işe giriş evrakları arasında talep edilen belgelere ek olarak istemeleri gereken bir belge daha bulunur. O da İşkur İş ve Meslek Danışmanlarından ya da İŞKUR e-şube üzerinden alınacak İş Arayan Kayıt Belgesi olarak ifade edilir.

Pasif İşkur Kaydı Nasıl Aktif Hale Getirilir?

İş arama durumu pasif bulunan kişilerin bu durumu aktif hale getirmesi için İşkur profillerinde ufak bir değişiklik yapması gerekir. Bunun için İşkur profil ayarlarım bölümünden mevcut iş arama durumunuza gitmelisiniz. Pasif iş arama durumunuzu aktif hale getirmek için seçim kısmında yer alan ifadeyi aktif olarak değiştirmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra değişiklikleri kaydederek aktif iş arama beyanınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu kısımda işsiz, yerleşmiş veya kurs eğitiminde gibi seçenekleri işaretlemek de mümkündür. İstendiği takdirde profil kısmından profili iptal etme ya da yeniden düzenleme seçenekleri de bulunur.

İşkur Destekli Teşvikler ve Bordro Danışmanlık hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için bordrox.com adresini ziyaret edebilirsiniz. ,

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz