7166 Sayılı 3 Aylık Prim ve Ücret Desteği

0
154

Milli İstihdam Seferberliği kapsamında işletmelere ve çalışanlar devlet tarafından pek çok özel teşvik verilmektedir. 7166 sayılı 3 aylık prim ve ücret desteği de bunlar arasında bir ek teşvik olarak yer alır. 7166 sayılı destek için SGK e-bildirge üzerinden seçilmesi gereken bazı kanun numaraları bulunur. İmalat ve bilişim sektörleri 7166 sayılı 3 aylık destek başvurusu yaparken 17103 sayılı kanun numarası seçilmelidir. Diğer işyerleri için seçilmesi gereken kanun numarası ise 27103 olarak ifade edilir. Teşvikten yararlanmak için kanunda belirtilen şartların sağlanması, sigortalıların işe alındıkları tarihten itibaren 9 aylık süre boyunca iş sözleşmeleri feshedilmemelidir.

7166 Sayılı Destek İçin Yapılmaması Gerekenler

7166 sayılı destek için özellikle şu nedenlerle fesih yapılmamış olmalıdır:

  • Deneme süresinde olan işçinin iş akdinin sonlandırılması
  • Belirsiz süre ile yapılmış iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız bir gerekçe ile sonlandırılması
  • Belirli bir süre ile yapılmış iş sözleşmesinin bitmesi
  • Toplu işten çıkarma uygulamaları
  • İşyerinin herhangi bir sebeple kapanması
  • Mevsimin bitmesi
  • Kampanyanın bitmesi
  • Diğer nedenler
  • 7166 sayılı destek almış işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamasından kaynaklı olarak işçi tarafından yapılan sözleşme feshi
  • İşyerinin devredilmesi, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle yapılan fesih.

Bu konularda yapılan fesih işlemleri ile ilgili işletmelere belli yaptırımlar uygulanır.

7166 Sayılı Ücret Desteği Alınırken Sözleşme Feshedilirse…

7166 sayılı destek alınırken şirketler 1 Şubat 2019 ile 3 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alım yapılarak ücret ve pirim desteğinden yaralanırken özenle kaçınmaları gereken bir şey vardır. O da işe giriş tarihinden itibaren 9 aylık süre boyunca iş sözleşmesinin yukarıda ifade edilen nedenlerle feshedilmelidir. Feshedilirse sigortalılar için yararlanılan aynı zaman işverenin kuruma olan borçlarına mahsup edilmiş olan 7166 sayılı 3 aylık prim desteği gecikme cezasıyla ve zammıyla birlikte geri alınır. Ancak bunun dışında belirtilen bir özel şart ile işverenlerin fesih işlemi uygulasalar bile prim desteğinden yararlanmaları sadece ücret desteklerinin kesilmesi sağlanmıştır.

7166 Sayılı Destek Hangi Durumda Kesilmez?

Eğer 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan çalışan için 7166  sayılı destek alınmışsa ve işe giriş tarihinden itibaren 9 aylık süre içinde iş sözleşmesi yukarıdaki sebeplerle feshedilmişse sadece ücret desteğinin geri alınacağı ifade edilir. Bunun için belirtilen şart şudur: 2018 yılında işyerinden kuruma bildirilen ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak çalıştırılmış olan işçiler için prim desteği hariç olmak üzere yalnızca ücret desteği geri alınır. 7166 sayılı 3 aylık prim desteği ise tahakkuk ettirildiği şekilde yararlanılmış olarak kabul edilir.

Sosyal Güvenlik Teşvikleri ile ilgili danışmanlık almak, bordro hizmetleri hakkında bilgi edinmek ve hizmet talebinde bulunmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz