Alt İşverenlik Hizmetleri

0
201

Taşeronluk yani alt işverenlik hizmetleri sayesinde firmalar ihtiyacı olan işçi ve çalışan desteğini dışarıdan alma şansı bulur. Bir firmada alt işveren bulunabilmesi için ilk olarak asıl işveren bulunması gerekir. Asıl işveren yönettiği birimin bir kısmını alt işverene departmanın gerektirdiği çalışma koşullarına uygun şekilde yönetmek üzere devreder. Yapılan bu devir, firmanın daha verimli çalışması, iş bölümü yapılarak aynı anda birden çok işin tamamlanması amacıyla gerçekleştirilir. Normalde taşeron ya da müteahhit olarak nitelendirilen alt işveren kanun tarafından düzenlenerek yasal hale getirilmiştir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunda her firma rahatlıkla alt işveren hizmeti almak isteyebilir. Alt işverene atanan birim, sadece firmanın belirlediği alanda çalışır. Çalışanlar alt işverenin kurum adına verdiği hizmet alanı dışında başka herhangi bir birimde ya da işte çalıştırılamaz.

Alt İşverenlik Hizmeti Almanın Amacı

Özel sektörde hizmet veren firmalar da zaman zaman alt işverenlik hizmetleri almak isteyebilirler. Bu noktada faaliyet gösterdikleri sektöre ve kanuna uygun şekilde alabilecekleri hizmet konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirler. Siz de iş gücü fazla ama istihdam gücü az bir şirketseniz alt işveren talebinde bulunabilirsiniz. Zaten yaptığınız işlerin bir bölümünü alanında uzman bir yöneticiye devrederek iş yükünüzü azaltıp verimliliğinizi oldukça fazla arttırmaya yardım eder. Bunun için gerekli şartlara uyulduğu takdirde alt işverenlik ilişkisi için bir sözleşme düzenlenerek firmanın ihtiyaç duyduğu destek sağlanır. Ancak bütün bu hizmetler için bordrolama da yapmak son derece önemlidir. Bunun için hem alt işverenlik hem de bordrolama hizmeti için bir bordo danışmanlık şirketine danışabilirsiniz.

Alt İşverenlik Hizmetleri İçin Koşullar

Alt işveren yardımı almak için hem gerçek hem de tüzel kişilerin üretim ya da hizmetler için kendilerine ait işçileri bulunmalıdır. Alt işverenlik hizmetleri için iki farklı senaryo bulunur. Bunlardan bir tanesi alt işverene ana iş koluna bağlı yardımcı bir iş verilmesidir. İkinci ise devredilen işin, asıl işin uzmanlık gerektiren kısmını temsil etmesi gerektiğidir. Taşeron yani alt işveren konumundaki yöneticiler işçilerini sadece asıl işverenin işlerinde kullanabilir. Taşeron olarak alınan bu destek belli geçici bir süre ile alınabilir. Alt işveren tarafından asıl iş devam ettiği sürece devam ettirilmelidir. En önemli kurallardan bir tanesi ise taşeron olarak görevlendirilen yardımcı işverenin asıl işverenin işçisi olarak çalışmamış olması gerekir. Alt işveren hizmetleri hakkında danışmanlık almak ve ihtiyaç duyduğunuz hizmeti doğru şekilde tesis etmek için bize buradan ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz