Asgari Ücret Desteği Şartları ve Tutarları

0
97

Asgari ücret, her yıl bir sigortalı çalışanın geçimini idare ettirebilmesi için belirlenen en düşük maaş aralığını ifade eder. Asgari ücret desteği ise işverenlere sigortalıların primlerini ödemede sağlanan bir tür kolaylıktır. Asgari ücret yardımı, kanunda belirtilen şartları taşıyan işverenler için 2020 yılında günlük 2,5 TL olarak ifade edilmiştir. Günlük 2,5 TL tutarındaki teşvik primi aylık 75 TL’ye denk gelir. İlgili düzenleme 7226 sayılı torba kanun ile 26 Mart 2020 tarihinde 31080 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 29. Maddesine dayanarak 5510 sayılı Kanuna eklenen 80.madde ile oluşturulmuştur.

Asgari Ücret Desteği Tutarları Nelerdir?

Devlet tarafından işverenlere sağlanan asgari ücret desteği şartları şu şekilde ifade edilir:

2020 yılı öncesinde tescil ettirilmiş işyerleri için prime esas günlük kazancı 128 TL olan

Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı özel sektör işverenlerine ait işyerlerine günlük kazancı 256 TL olan

Linyit ve taşkömürü çıkarılan işyerlerinde günlük kazancı 341 TL olan

Bu üç işyeri türü için ve günlük kazancı 341 TL altında günlük kazancı olan 2020 yılında tescili yapılmış işyerleri için uzun vadeli sigorta kollarına tabi olan bütün sigortalılar için çalışma gün sayısı 2,5 TL ile çarpılır. Günlük 2,5 TL ile çarpıldığında elde edilen sonuç, asgari ücret destek tutarı olarak karşımıza çıkar.

Asgari Ücret Yardımından Yararlanma Şartı

Bu destekten yararlanabilmek için 2020 yılı asgari ücret yardımı sağlanacak olan aydaki uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigortalı sayısının 2019 Ocak ve Kasım aylarında bildirilen en düşük sigortalı çalışan sayısının altına inmemesi şartı aranır. 2020 yılından önce tescil edilmiş işyerlerine belli sayıda en düşük sigortalı sayısının altında sigortalı işçi sayısı bildiriminin altında sigortalı bildirimi 2020 yılında yapılırsa bu aylar için asgari ücret teşviki verilmeyeceği belirtilir.

4-1/a kapsamındaki haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel işyeri işverenleri bu desteğe tabidir.  5018 sayılı kanuna ek olarak sayıları kamu idarelerine ait kadrolarda çalışanlar 4-1/a kapsamında uzun vadeli sigorta kolları hükümlerine tabi sigortalı çalıştıranlar haricinde diğer kamu kuruluşları için işverenlerin teşvikten yararlanması mümkün değildir.

Asgari Ücret Yardımı Diğer Detaylar

Asgari ücret yardımı ile ilgili merak edilenlerden bir diğeri desteğin süresidir. Bu destek, yıl boyunca devam edecektir. 2020 yılı öncesinde tescil ettirilen işyerleri için teşvikten yararlanma şartları ayrıca belirtilmiştir. Buna göre:

  • 2020 yılına ait muhtasar ve prim belgelerinin yasal süre içinde verilmesi
  • 2020 yılına ait çalıştırılan kişi sayısının sigorta primine esas kazançlarının tam olarak beyan edilmesi ayrıca şart koşulmuştur.

Eğer asgari ücret desteği başvurusu yapmak istiyorsanız konu ile gerekli bilgilendirmeyi almak, bordro hizmetlerimiz sayesinde belgelerinizi tam zamanında ve eksiksiz hazırlamak için bizimle iletişime geçin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz