Askerlik Borçlanması Nedir Şartları Nelerdir

0
141

Askerlik, Türk vatandaşlarına verilen bir vatani görev olarak nitelendirilir. Askerlik borçlanması ise erkelerin askerlik sürecinde ödenmeyen primlerinin tamamlanması için tanınmış bir fırsattır. Özellikle de emeklilik yaşını dolduran ama prim gün sayısı yetmeyen kişiler için askerlik prim borcu emeklilik gün sayısını tamamlamaya yardımcıdır.  Ancak bu prim borçlanmasından faydalanmak için sağlanması gereken belli şartlar bulunur.

Prim Borçlanma Şartları

Askerlik borçlanma e-devlet aracılığıyla yapılan başvuru neticesinde talep edilebilir. Borçlanmanın hesaplanmasında günlük en düşük prim tutarı 31,39 TL olarak belirtilir. 540 günlük prim sayısı için ödeme yapacak olan kişilerin ödeyeceği toplam prim bedeli 16 bin 500 TL olarak ifade edilirken bu rakam farklı gün sayılarında değişir. 400 gün için yapılacak ödemelerde toplam prim tutarı 12 bin 566 TL’dir. Borçlanma yapacak olan her kişi için prim ödemeleri erken emekliliğe etki etmeyebilir. Çünkü ilk kez sigortalı olup askerlik prim borçlanması yapanlar için prim ödemeleri emeklilik tarihini değiştirmez. Ancak askerlik öncesinde sigorta girişi bulunan kişiler için erken emeklilik mümkün olabilir.

Askerlik Prim Borcu Kimler İçin Geçerli?

Borçlanmadan ve prim günlerinden bahsettikten sonra en çok merak edilen konulardan biri olan: “Askerlik prim borçlanması nasıl yapılır?” sorusunun cevabı da merak konusudur. Askerlik için prim borçlanması yapacak olan kişiler, e-devlet sistemine girerek arama çubuğuna askerlik borçlanma yazarak diye yazıp aratabilirler. Böylece karşılarına ilgili ekran çıkacaktır. 4A, 4B ve 4C için askerlik prim borçlanması yapılması mümkündür. Sistemde başvuru yaparken kendim için ve bir yakınım için  seçenekleri var. İkisinden birini seçerek ilerlediğinizde sistem size hangi sigorta türü (4a/b/c) için bu yardımı alabileceğinizi gösterir. Borçlanma sorgulaması yaptığınızda sistem daha önce borçlanma yapıp yapmadığınızı da gösterir. Bu borçlanmadan yararlanmak isteyen erkeklerin daha önce askerliğini yapmış olması gerektiği ifade edilmiştir.

Askerlik Borçlanması İptali

Yararlanmak istediğiniz hakkı belli bir nedenden dolayı iptal etmek de isteyebilirsiniz. Bu durumda ise askerlik borçlanma iptali yaparak ödediğiniz pirimin tamamını geri alabilirsiniz. Ancak bir sonraki askerlik prim borçlanması başvurusunda en fazla 4 aylık prim ödeme hakkına sahip olursunuz. Askerlik prim borçlanma iptali yaptığınızda ödediğiniz primin bir kısmını geri almak söz konusu değildir. Bu borçlanma ile ilgili unutulmaması gereken önemli bir detay bulunur. O da borçlanmanın askerlik yapılan ay kadar olabileceğidir. Yani 6 ay askerlik yapan biri için 180 gün 12 ay askerlik yapan biri için 360 gün prim borçlanması yapılabilir.

Borçlanma türleri ve şirket içi bordrolama hizmetleri için bizden İK ve out source bordro hizmeti alarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz