Bağkur Prim Borcu Sağlık Hizmetleri

0
44

Bağ-Kur ve zorunlu GSS kapsamına dahil olanlar için cumhurbaşkanı kararı ile yıl sonuna kadar prim borcu olsa da sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağı verilmiştir. Bağkur prim borcu sağlık hizmetleri için böylece bir engel olmaktan çıkmıştır. Bağ-Kur primini başlatmış ama daha sonra ödeyememiş olan kişiler için 2020 yılında sağlık hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimli olarak faydalanma hakkına sahiptir.

2040 sayılı konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararıyla geçici 77.maddeyle açıklanmıştır. Alınan karar doğrultusunda ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan kuruluşlar arasında devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri olarak ifade edilmiştir. Bağ-Kur prim borcu olanlar için sağlık hizmeti süresi ve şartları aşağıda yer alır.

Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alabilecek

Önceki uygulamada 60 günlük prim borcu bulunan Bağ-kurlular şimdi 31 Aralık 2020 son gün olmak üzere sağlık hizmetlerinde faydalanabilecekler. Tabi ki uygulama sadece devlet tarafından verilen sağlık hizmetleri için geçerli olacak. Belirli şartlara bağlanmış olan Bağ-Kur prim borcu olanlar dışında bir de GSS borcu bulunanlar vardır. aylık 88,29 TL GSS primi ödemeleri neticesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Ancak bu tutarı da ödeyemeyecek durumda olanlar için gelir testi neticesinde ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Bu uygulama, prim borcu bulunan kişilerin borçlarının silindiği anlamına gelmiyor. Sadece onların prim borcunu ödemesi için bir süre müsaade edilmesini ifade ediyor. GSS ve Bağkur borcu bulunan kişiler için, belli bir gelir seviyesi altında olanlar için bir süreliğine rahatlama sağlanmış oluyor.

Bağkur Prim Borcu Sağlık Hizmeti Süresi ve Şartlar

3654 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme kapsamında Bağ-Kur prim borcu olanlar 2020 yılsonuna kadar sağlık ücretlerinden ücretsiz faydalanabilecekler. Ücretsiz faydalanma koşulları SGK sayfasında ve düzenleme yapılan bakanlar kurulu kararı ile ifade edilmiştir. Bu kapsamda gelir seviyesi düşük ve prim ödemekte zorlanan kişiler için Bağkur prim borcu yapılandırması sağlanıyor. Genel sağlık sigortasından faydalanamayanlara 88,29 TL ödeme ile sağlanan sağlık risklerinin ortadan kalkması ve sağlığın korunması için alınacak tedbirler bulunur. GSS ülke genelinde bütün vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanılmasını amaçlar. 18 yaşını geçmiş Türkiye vatandaşı olan herkes GSS kapsamına dahildir. GSS ailesiyle yaşayan erkek çocuklar ve kız çocuklar için de (üniversite mezunu ve 20 yaşın üzerindeki) belli şartlara bağlanmıştır. Hiçbir sigorta kaydı bulunmayan kız çocukları için anne ya da baba üzerinden GSS’den yararlanma hakkı tanınmıştır.

Bağ-kur Prim borcu ve ilgili konularda bilgi almak için bloğumuzu takip edebilir, out source bordro hizmetleri için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz