Çalışan Annelere Verilen Haklar

2
195

İş hayatında yer alan anne adayları ve anneler için devlet tarafından verilen bazı özel haklar bulunur. Çalışan annelere verilen haklar arasında doğum öncesi ve sonrası, süt izni gibi çeşitli haklar yer alır. Doğumdan sonra çalışmaya devam eden annelere ödenen yarım çalışma yardımı 2020’de artmıştır. Artık ilk kez doğum yapacak olan kadınlara annelik izni ile birlikte 2,943 TL ödeneceği açıklanmıştır. Ayrıca annelerin yüzünü güldürecek bir başka haber ise yarım çalışma ödeneği alınan her gün için sağlık sigortası primleri devletçe karşılanır. Engelli çocuk sahibi olan anneler için verilen destek 180 gün boyunca devam edecektir.

Doğum Öncesi ve Sonrası Çalışan Annelere Verilen Haklar

Çalışan anne için verilen haklar arasında yer alan yarım çalışma ödeneği yeni doğum yapmış olan annelere çocuklarının masraflarını karşılayabilmek için yapılan bir yardımdır. Çalışan kadınlar için annelik izni (doğum izni) 16 hafta olarak belirtilmiştir. Çalışan kadın için doğum öncesi 8 hafta izin kullanma hakkı bulunur. Doğum sonrasında da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık doğum izni kullanılması mümkündür. Bu doğum sonrası izni kadınlara, hem doğum sonrası toparlanmaları hem de çocuklarıyla ilgilenebilmeleri için verilir. Belirtilen ücretli izin süresi haricinde de kadın isterse ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. Bu süre eğer anne ilk doğumunu yapmışsa 60 gündür. İkinci doğum için 120, üçüncü doğum için ise 180 gün olmak üzere izin kullanılması mümkündür. Belirtilen bu gün sayıları için haftalık çalışma saatlerinin yarısı kadar ücretsiz izin anneye verilir.

Çalışan Anne İçin Verilen Diğer Haklar Nelerdir?

Aslında çalışan annelere verilen haklar sadece çalışan ve doğum yapan ya da yapacak anneler için değildir. Eğer 3 yaşından küçük evlat edinmiş olan erkek ya da kadın çalışanlar varsa bu izinlerden onlar da yararlanabilirler. Doğum öncesi izni tam olarak kullanılmadıysa anneler kullanılmayan izinleri doğum sonrasında kullanılabilir. Doktor izniyle birlikte anne adayı çalışan doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda yasal olarak hakkı bulunan 5 haftalık iznini doğum sonraki 8 haftaya ilave olarak kullanabilir. Bu hakların devri ya da kadının istediği halde ücretsiz izin kullanma hakkı, anne ve çocuk ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için önemlidir. Ayrıca anneye verilen maddi destek de çocuk bakımında maddi olduğu kadar manevi bir destek özelliği de taşır. Çalışan anne hakları arasında süt izni bulunur. Süt izni, anneye doğum izni bittikten sonra ilk 6 ay verilen 3 saatlik izni kapsar. İkinci altı ay ise bu süre 1,5 saate düşer. Kadın çalışan (memur) çalışma saatleri içinde kendi belirlediği bir zaman diliminde bebeğini emzirmeye gidip gelebilir.

Sosyal Haklar ve SGK teşvikleri ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgi almak için bordrox.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz