Çalışanlar İçin BES Uygulamaları-Bireysel Emeklilik

0
166

Bireysel emeklilik, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çalışma dışında çalışanların kendi inisiyatifiyle prim ödedikleri bir ikinci emeklilik ikramiyesidir. BES uygulamaları, belli bir yaşta emeklilik sağlamak için çalışarak maaş alan memurların ve özel sektör çalışanlarının dilerse ikinci bir gelecek yatırımı yapmasına olanak tanır.

Bunun için görevlendirilmiş çeşitli bankalar bulunur.

BES herhangi bir sigorta girişi olmaksızın isteğe bağlı olarak ödenebilmektedir. BES uygulamasına rızanızla katılım göstererek rızanızla ayrılmanız mümkündür. İlk 2 ay içinde cayma hakkınız bulunur.

Bu süre içinde yaptığınız iptal işlemleri için ödemelerinizi bir kesinti olmadan geri alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik yatırımınızı 2 ayı doldurduktan sonra sonlandırmaya karar verirseniz bu durumda maaştan yapılan kesintiler geri alınabilecek.

Ancak 2017 yılında devlet tarafından uygulamaya konan zorunlu BES sistemi, 45 yaş altı için uygulanır.

Zorunlu BES Uygulamaları İçin Şartlar

1972 ve sonrasında doğanlar için uygulamaya konan BES uygulamaları şartları arasında 45 yaş altında olmak şeklinde ifade edilir. Bu sistem dahilinde zorunlu emeklilik primi ödenecek olan oran %3 şeklinde ifade edilmiştir. Sistemde aktif olarak yer almayanlar ise bu konu ile ilgili herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir.

Ödeme sistemine dahil olan kişiler ilk iki ay içinde sistemden çıkarlarsa stopaj kesintisi olarak maaştan yapılan kesinti geri ödenir. Geri ödeme süresi 10 gün olarak ifade edilir. Uygulamada devlet katkısından yararlanmak isteyenler için devlet katkısını hak etmek belli bir süre sonra mümkündür.

4A ve 4C kapsamında çalışanlar yani SSK’lı ve geçici işçiler grubunda yer alan sınıf için zorunlu bireysel emeklilik uygulamaları geçerlidir.

BES Katkı Süresi ve Oranları

Eğer daha önceden herhangi bir BES sistemine katılım yapılmışsa zorunlu BES uygulamaları için tekrar bir katılım zorunlu değildir. Sisteme katılım gösterenler için süreler ve katkı oranları ilk 3 yıl, 6 yıl, 10 yıl gibi süreler için ne kadar olduğu ilgili kanunla belirlenmiştir.

İlk 3 yılda sistemden çıkanlar devlet katkısından yararlanamaz. İlk 3 yıl bittikten sonra katkının 15’ini almaya hak kazanırsınız. 6 yıl tamamlandıktan sonra bu oran %35’e yükselir. 10 yıl bittiğinde alacağınız katkı oranı 60’tır.

Emekli olursanız bu durumda alacağınız katkının %100’ünü hak edersiniz. 10 yıllık süreyi tamamlayan çalışanlar için devlet ekstra %5’lik prim desteği daha sağlar.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Devlet destekli BES uygulamaları kapsamında alınacak olan devlet destek tutarı, yıllık asgari brüt ücretin %25’i kadar ifade edilir. Peki, iptal süreci nasıl işler? Telefon, faks, mail adresi, posta aracılığıyla ayrılma talebinde bulunulabilir.

İptal talebinde bulunulan kurum talebe istinaden bilgi formunu ve ayrılık talebi formunu talepte bulunan katılımcıya gönderir. Ayrıca emeklilik için ödeme yapılan kurumun telefon numarası yoluyla da iptal bildiriminde bulunulması mümkündür.  Çalışan kişi kendisine ulaşan formları doldurup ilgili kurumlara posta yoluyla gönderebilir. Yapılan iptal bildirimine istinaden ödenen BES katkı payı, 10 gün içinde iade edilir.

Sisteme Tekrar Nasıl Geri Dönülür?

Zorunlu BES uygulaması iptal edildikten sonra çalışanlar isterse 2 yıl süre geçtikten sonra geri dönebiliyordu. Ancak bu süre 3 yıla çıkarılmıştır. Sisteme yeniden dahil olmak isteyen çalışanların bu hakkı bir kere kullanabileceği ifade edilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine giren 45 yaş altı çalışanların maaş kesintileri hakkında düzenlenen 6740 Sayılı Bireysel Emeklilik Kanunu 2017’de yürürlüğe girmiştir. 2018’de ise yürürlüğe giren 30638 sayılı yönetmelik ile sisteme yeniden dahil olmak isteyenler için yeniden düzenleme yapılmıştır.

Otomatik BES Ödemelerine Ara Verilebilir mi?

Otomatik olarak maaştan yapılan kesintilerle ödenen otomatik BES ödemesi, istendiği takdirde dondurulabilir. İlk olarak 3 aylık süre ile ara verilebilen BES ödemeleri daha sonra istenmesi halinde yeniden talepte bulunularak ara verme sürecine devam edilebilir. Bireysel Emeklilik uygulamaları ilk iki ay sonunda iptal edilmek istendiğinde yapılan ödemelerin geri alınması mümkün değildir. Bunun için katılımcılar yaptıkları ödemelerin içeride kalmamaları amacıyla istedikleri kadar süre ile hesaplarını dondurabilirler.

Katılım sağladığınız otomatik BES uygulamaları için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer Bireysel emeklilik konusunda prosedürün işleyişi hakkında bilgi almak, bu konuda çalışanlarınızı doğru yönlendirmek isterseniz bizimle bordro teşvik ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bunun için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz