Çalışma Süresinden Sayılan Haller

0
249

Mesai saatleri içinde işyerinde bulunulan ama o anda fiziki olarak çalışılmayan durumlar söz konusu olabilir. İşçilerin mesai içinde geçirdiği süre çalışma süresinden sayılan haller olarak değerlendirilir. Bu süre içinde fiili olarak çalışmasa da çalışıyor kabul edilir. Farazi çalışma süreleri olarak da ifade edilen bu süreler 4857 Sayılı İş Kanunu 66.madde ile düzenlenmiştir. Buna göre mesai kabul edilen haller kapsamlı olarak ele alınmıştır. Ancak iş nedeniyle doğan herhangi bir sorumluluk bulunmuyorsa, işveren sosyal yardım amacıyla çalışanını işyerine getirip götürdüğünde bu durum mesai olarak kabul edilmez.

Çalışma Süresinden Sayılan Haller Nelerdir?

Farazi çalışma süreleri, bazı iş gruplarında çalışanlar için iş hazırlık süreci, yolda geçen süre, yer altında ve su altında geçen süre gibi durumları ifade eder. Çalışma süresinden sayılan haller olarak ifade edilip bu çalışma koşullarında çalışanlar şu şekilde listelenebilir:

  • Maden, taş ocağı ve yer altında çalışanlar
  • Demiryolu, karayolu, köprü yapımı işlerinde çalışanlar
  • İşveren tarafından çalışması için başka bir yere gönderilen çalışanlar
  • İş yapmayı bekleyen ama bir süre çalıştırılmaksızın bekletilen çalışanlar
  • Sürt iznini kullanan çalışanlar

Bu şartlar çalışma süresinden sayılan haller olarak kabul edilir. Toplu iş sözleşmelerinde işçilere verilen sigara içme izni gibi kanunda açıkça çalışma süresi kapsamına dahil edilmemiş bazı haller de farazi süre kapsamında kabul edilir.

Farazi Çalışma Süresi Uygulamaları

Yer altında, sualtında ve madenlerde çalışan işçiler için çalışma alanına inerken geçen süre mesai saatleri içinde yani çalışma süresinden sayılan haller olarak değerlendirilir. Çalışma alanına ulaşmak için geçen süre ve çalışma alanından çıkmak için geçen süre de farazi süreler içinde yer alır.

İş görmeye hazır halde bekleyen işçiler sınıfında yer alan çalışanlar yani ambulans şoförleri, şoförler, polisler, itfaiye çalışanları, acil doktorları ve hemşireleri bu sınıfta yer alır. Çalışanların işverenin özel başka bir işini halletmek için işyeri dışında başka bir işle meşgul olması durumunda yine normal mesaiye devam edildiği kabul edilir.

Ulaşım açısından zorluk yaşayan maden, köprü yapımı ve onarımı, yer altı çalışmaları gibi işlerde çalışanlar için özel ulaşım şartları sağlanmalıdır. Toplu olarak getirilip götürülmesi gereken ve ev adresinden çok uzak yerlerde çalışması gerekebilen bu çalışan grubu için yolda geçen süre, mesai kabul edilir.

Çalışma Süresinden Sayılan Diğer Haller

İş Kanunu 4857 Sayılı Kanun 74. Maddenin 6.fıkrası süt izni ile ilgili düzenlemeyi içerir. Bu kanun maddesi, çalışan ve 1 yaşından küçük çocuk sahibi kadın çalışanların gün içinde kullandıkları 1,5 saatlik süz iznini kullanmayı sağlar. Bu durumda kadın çalışan isterse mesaiye 1,5 saat geç gelebilir. İsterse mesaiden 1,5 saat erken çıkarak süt iznini kullanabilir.

Out source bordro hizmeti alarak İK süreçlerini daha pratik bir hale getirebilirsiniz. Farazi çalışma süresi uygulamaları ve işçi özlük hakları ile ilgili düzenlemelerde danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz