Çocuk ve Aile Zammı SGK Gelir Vergisi İstisna Tutarları

0
204

Önemli bir motivasyon kaynağı olan Çocuk ve Aile Zammı, çalışanların işlerini daha verimli yapmalarına yardım eder. Yan haklar kapsamına giren bu tür uygulamalar, aynı zamanda bir gelir vergisi istisnası da oluşturur. Her yıl güncellenmekte olan yan hak tutarları, yani çocuk ve aile yardımı SGK tutarları, 2020 yılı için de istisna tutarları ile açıklanmıştır. Kamu sektöründe zaten olan ve son yıllarda özel sektörde de belirgin bir artış gösteren bu yardım çeşidi için SGK ödemeleri, 2020 yılında aşağıdaki tablolarda göreceğiniz istisnaları içinde barındırır.

Çocuk ve Aile Zammı İstisnası ve Tutarlar

Şüphesiz ki çocuklu ailelerin masrafları çocuksuz ailelere göre çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklu ailelere yönelik olarak verilen zamda vergi ve SGK istisnası detaylı olarak düzenlenmiştir:

Sosyal Güvenlik Kurumu Çocuk Zammı İstisnası

Dönem Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 58,86 TL

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Aile Zammı İstisnası

Dönem Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 294,30 TL

 

Gelir Vergisi Çocuk Zammı İstisnası (0 – 6 Yaş)

Dönem Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 73,03 TL

 

Gelir Vergisi Çocuk Zammı İstisnası (6+ Yaş)

Dönem Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 36,52 TL

 

Çocuk yardımı ya da çocuk zammı olarak ifade edilen bu tutarlar, bir tür gelir vergisi istisnası yanında SGK istisnası da oluşturmaktadır. Ancak bu zamdan ya da yardımdan faydalanmak için belli şartları yerine getirmek gerekir.

Çocuk ve Aile Yardımı Şartları

Belirtilen yardımı almak için göz önünde bulundurulabilecek farklı senaryolar vardır. Örneğin hem SGK istisnası hem de gelir vergisi istisnası, 2 çocuk için sınırlandırılmış olabilir. Ayrıca ebeveynlerden her ikisi de çalışıyor ve çocuk yardımı alıyor olduğu halde, bahsettiğimiz SGK ve gelir vergisi istisnalarından sadece biri faydalanabilir. Çocuk zammı SGK istisnası, asgari ücretin %2’lik kısmı olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte yıllık olarak ilan edilen tutarlar dikkate alınır.

Çocuk ve Aile Zammı olarak ifade edilen ödemeler için belirtilen şartlar:

  • Eşi çalışmayan işçiler bu yardımdan faydalanabiliyor ve istisna aşamasında ise özel sektörde sadece SGK istisnası uygulanabilmektedir.
  • Diğer taraftan kamuda hem SGK hem de gelir vergisi için istisna uygulamasından yararlanılabilir.

İstisna tutarı, asgari ücretin, %10’unu ifade etmektedir. Bununla birlikte her yılın başında belirlenip ilan ediliyor. Dolayısıyla vergilendirme sürecinde ve SGK işlemlerinde bu bilgiler güncel olarak öğrenilip işlenebiliyor. Gelir vergisi istisna tutarlarında önemli ve atlanmaması gereken bir kalem olarak çocuk ve aile yardımı istisna tutarları mutlaka değerlendirilmelidir.

Bordro hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz