Doğum Borçlanması Nedir Ne İşe Yarar

0
151

Doğum izni her çalışan anne için bebeği sağ doğmak koşuluyla sağlanan bir ücretli izin çeşididir. Doğum borçlanması ise kadınların doğum izni ve sonrasında kullandıkları ücretsiz izin sürecinde ödenmeyen primleri belli bir vade ile ödemeyi sağlar. Böylece eksik kalan primlerin tamamlanmasını ya da prim kazanmayı sağlamak mümkündür. 3 çocuğa kadar doğum borçlanmasından yararlanma hakkı bulunur. Doğum nedeniyle borçlanma, emeklilik süresini etkilemez. Sadece daha fazla prim kazanmaya etki eder. Yani, doğum borçlanması emeklilik yaşını düşürmez. Kaç çocuk üzerinden doğum borçlanmasından yararlanılacaksa ona göre bir prim hesabı bulunur. Ayrıca bu borçlanma türünden hem 4A hem 4B hem de 4C Kapsamında çalışan anneler yararlanabilir.

Doğum Borçlanmasından Yararlanma

Eksik günlerin ödenmesi ve prim kazanılması için annelere tanınan haklardan biri olan doğum borçlanma hesaplama süresi için ay 30 gün kabul edilir. Süre olarak kaç aylık bir zaman diliminde çalışılmadıysa o kadar aylık prim ödenmesi mümkündür. Ancak en fazla 24 ay süre ile doğum borçlanması yapılabilir. En fazla borçlanma 3 çocuk için gerçekleştirilebilir. Bunun üzerinde çocuk sayısı olsa bile faydalanılabilecek borçlanma primi 3’ü geçmez. Peki, doğum borçlanmasında taksit yapılır mı? Bu borçlanma türü, kişinin prim kazanması için yapılan bir tür teşvik olarak kabul edilebilir. Bu borçlanma türünde taksitlendirme olanağı yoktur. 5510 Sayılı Kanun ile yapılan düzenleme kapsamında bu borçtan yararlanmak isteyenler kadınların doğum sonrasında ödenen primleri bulunmamalıdır. Bulunuyorsa bu primler 2 yıllık borçlanma süresinden düşülerek geri kalan süreler için borçlanmadan faydalanılabilir.

Doğum Borçlanması Son Durum

Doğum borcu hesaplanırken günlük asgari ücretin %32’si bir günlük doğum borcuna eş sayılır. Burada ödenebilecek aylık en az prim tutarı 947,76 TL olarak ifade edilir. Doğun borçlanmasından yararlanma şartları arasında ayrıca çocuğun borçlanıldığı dönemde yaşıyor olması bulunur. Bir yıllık borçlanma için en az ödenecek tutar, 11,301,12 TL olarak ifade edilir. 2 yıllık 22,302,24 TL olarak bildirilmiştir. En fazla iki yıl olmak üzere belirtilen doğum borcu prim ödeme sistemi ile eksik günler hesaplanarak sadece o gün sayısında ödeme yapılması da mümkündür. Toplamda 3 çocuk için 6 yıl kadar bir prim borçlanması yapılabilir. Tamamının tek bir ay içinde ödenmesi gerekir. Başvuru için gereken evraklar arasında:

  • Doğum borçlanma başvuru formu
  • Kimlik fotokopisi bulunur.

Başvurular SGK ana merkez yani Ankara’dan ya da e-devlet üzerinden yapılabilir. İstendiği takdirde doğum borçlanması kredisi alınarak, eksik primlerin tek seferde ödenmesi de sağlanabilir.

Eğer SGK prim borçları ve çalışanların özlük haklarını düzenleme gibi konularda desteğe ihtiyacınız varsa bordro hizmetleri için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz