E-Bildirge V2 Sistemi Nedir?

0
225

SGK primleri, vergi ödemeleri gibi işlemlerin artık dijital ortamda halledilmesinden sonra bugün E-Bildirge V2 sistemi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. SGK e-bildirge V2 sistemi muhtasar ve hizmet beyannameleri ile ilgili işçi ve işveren işlemlerinin online olarak yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerinden yapılabilecekler arasında:

 • Yasal olarak süresini doldurmuş yani gecikmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini geriye dönük düzeltme bildirimi oluşturabilirsiniz.
 • SGK e-bildirge ekranı aracılığıyla gönderilen e-bildirgeler işveren V2 sisteminden görüntülenebilecek şeklide düzenlenmiştir.
 • Yeni SGK V2 sistemi ile istendiği takdirde XML formatında olan aylık prim ve hizmet belgelerinin e-bildirge sistemi üzerinden toplu olarak girilmesi mümkündür.
 • Bildirimini yaptığınız aylık prim ve hizmet belgelerinin kontrolünü de SGK V2 sistemi aracılığıyla son durum kontrolü yapabilirsiniz.
 • Geçmiş dönemde verilen aylık prim ve hizmet belgesinde yer alan teşvik kanun numarasının başka bir teşvikle değiştirilmesi için aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapılması sağlanır.

 İşveren E-Bildirge V2 Sistemi

Aylık prim ve hizmet belgelerinin online olarak sisteme girişmesi için SGK E-bildirge V2 sistemi pratik bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca geçmiş dönemlerde yapılan bildirimlerin görüntülenmesi, EXCEL formatında toplu aylık SGK prim ve hizmet belgesi girişinin yapılması bu sistemle mümkündür. Geriye dönük başvuruların ve onaylanan Aylık prim ve hizmet beyannamelerinin de sistem üzerinden görüntülenmesi mümkündür. Bunun için SGK online giriş sayfasından kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra içeride yer alan menüden yapmak istediğiniz işleme göre seçim yapıp devam etmelisiniz. Giriş yapmak için ayrıca güvenlik şifresi ve güvenlik anahtarı da girilmelidir. Giriş denildiğinde artık SGK V2 sistemi içindesiniz. Bu işlemi yaptığınızda karşılaşacağınız sayfa Aylık Prim ve Hizmet Beyannamesi Giriş Ana Menü’dür. Buradan yapmak istediğiniz işlem için tercih yaparak seçim yapabilirsiniz.

SGK V2 Sistemi İşlem Menüleri

SGK e-bildirge V2 sistemi ile yapılabilen pratik uygulamalar için işleri daha pratik hale getirebilmek amacıyla belli menüler konulmuştur. V2 sistemi içinde işlem yapmaya yarayan menüler:

 • Aylık prim ve hizmet belgesi giriş (asıl)
 • Aylık prim ve hizmet belgesi giriş (ek)
 • Aylık prim ve hizmet belgesi giriş (iptal)
 • Aylık prim ve hizmet belgesi xml dosya transferi
 • Aylık prim ve hizmet belgesi onaylama
 • Aylık prim ve hizmet belgesi görüntüleme olmak üzere listelenmiştir.

SGK ana sayfada sistemin kullanımı detaylı olarak anlatılmıştır.

Eğer bütün bu SGK e-bildirge V2 işlemleriyle siz uğraşmak yerine personel özlük haklarını takip edecek, şirketinizin belgelerini düzenleyip yasal sürelerinde bildirimlerini gerçekleştirecek bir bordro danışmanlık hizmeti almalısınız. Bunun için bize iletişim bilgilerimizden ulaşarak bilgi alabilir, hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz