Emzirme Ödeneği Kime Verilir?

0
169

Doğum yapan bir sigortalı kadın çalışanın doğumdan sonra almaya hak kazandığı ödeneğe emzirme ödeneği denir. Ayrıca sigortalı ve evli bir erkeğin sigortalı olmayan eşi doğum yaptığında da bu ödenekten faydalanma hakkı bulunur. Bunun dışında emzirme ödeneği kime verilir? Bunun dışında ödenek almaya hak kazanan işçi sınıfında sözleşmeli hizmet verenler de emzirme ödenek desteği alabilir. Ödenekten faydalanabilecek olanlar arasında aylık alarak hizmet veren erkeğin sigortalı olmayan eşine de emzirme ödenek yardımı verilir. Ancak ödenekten faydalanamayacak olan kişiler de bulunur. Ödenek, hizmet akdine tabi 4A’lı çalışanlar ve kendi adına veya hesabına çalışan 4B’li sigortalılar içindir. Kamu görevlisi olan sigortalı çalışanlar 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu gereğince kendi kurumları tarafından ödeme alırlar. Ayrıca bir ödenekten faydalanamazlar.

Kimler Emzirme Ödeneğinden Faydalanabilir?

Ödenek hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kimlerin bu ödenekten faydalanabileceğidir. Hak sahipleri şu şekilde listelenebilir:

  • 4A sınıfındaki sigortalılar
  • 4B sınıfındaki sigortalılar
  • Ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde çalışan hükümlüler ve tutuklular
  • Sosyal Güvenlik Sözleşmesi bulunmayan ülkelerde işçi olarak çalışan ve işverenler tarafından yurtdışında çalıştırılan Türk işçileri
  • Ev hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde belli bir saat dilimine göre hesaplanan çalışma ve gün sayıları 10 veya daha fazla olanlar emzirme ödeneğinden faydalanamayacaklar arasında yer alır.

Kimler Emzirme Ödeneği Alabilir?

Her teşvik ve sosyal yardım türünde olduğu gibi emzirme ödenek yardımı için de belli şartları sağlamak gerekiyor. Bu şartlar şu şekilde ifade edilebilir:

  • Hizmet akdine tabi 4A’lı çalışanlar için doğumdan bir yıl önce yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları prim bildirimi yapılmış olmalıdır.
  • Hizmet akdine tabi 4A’lı çalışanlar için genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime dair borç bulunmaması ya da ödenmiş olması gerekir.
  • Doğum canlı şekilde gerçekleşmiş olmalıdır.

Emzirme Ödeneği Tutarı ve Süresi Ne Kadardır?

Her ödenek için belli bir süre ve tutar belirlenmiştir. Emzirme ödenek desteği almaya hak kazanan sigortalı çalışanlardan sigortalılığı bitenlerin, bu tarihten başlayarak 300 gün içinde çocuğu doğması durumunda sigortalı kadın ve eşi analık sigortasından yararlanabilir. Bunun için doğumun gerçekleştiği günden önceki 15 ayda en az 120 gün prim ödenmiş olmalıdır. 2019 yılında 180 TL olarak belirlenmiş olan ödenek için 2020 yılında belirlenen tutar 202 TL olarak ifade edilmiştir. Ödenek hakkının düşmesi için 5 yıllık bir süre geçmesi gerekir.

Ödenekler ve Teşvikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, bordro danışmanlık ve denetim hizmeti almak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz