Evlilik ve Ölüm İzni Uygulamaları

0
173

Çalışanların özel hayatlarında meydana gelen bazı olaylar onların işten izin almalarına neden olabilir. Bu nedenler evlilik ve ölüm izni uygulamaları gibi kanunda belirlenmiş çeşitli durumlar nedeniyle gerçekleşir. Mazeret izni olarak bilinen bu izin çeşitleri iş kanununda belli şartlar kapsamında düzenlenmiştir.

Evlenecek olan ve akrabasını, aile fertlerinden birini ya da birilerini kaybetmiş olan çalışanlar için alınabilecek olan izinler, 4857 sayılı İş Kanunu ile düzenlenmiştir. 2. Ek madde kapsamında düzenlenen evlilik ve ölüm izni uygulamaları, mazeret izni kapsamında ele alınmıştır. Alınacak olan mazeret izinleri için belirtilen temel şart, kanunda belirlenen durumların doğmasıdır.

Evlilik İçin Mazeret İzni Kaç Gün?

Özel ya da kamu kuruluşu fark etmeksizin evlilik yapacak olan bir çalışana verilen evlilik izni süresi 3 gündür. Evlilik nedeniyle mazeret izni kullanacak olan çalışanın evlenecek olması şartı aranır. Ayrıca işçinin bu izni kullanması için nikah dairesinden evleneceğini gösteren nikah tarihinin, gününün ve saatinin bulunduğu bir belge almış olması gerekir. İzni evlilik öncesinde ya da sonrasında kullanmak işçinin tercihidir. Ayrıca yıllık izne hak kazanmış olan bir işçi için kullanılacak evlilik izni yıllık izinden düşmez. Yani kişi isterse evlilik iznine ek yıllık izin, yıllık izne ek evlilik izni kullanabilir. Evlilik izni evliliğin hemen öncesinde ya da hemen sonrasında kullanılması gereken bir izindir. Çünkü bu iznin amacı kişinin evlilik işlemlerini kolaylaştırmaktır. Kullanılmadığında daha sonra talep edilmesi mümkün değildir.

Ölüm İçin Mazeret İzinleri Kaç Gün?

Evlilik ve ölüm izni uygulamaları aynı kanunla düzenlenmiştir. 4857 sayılı kanunun 2.ek maddesiyle düzenlenen ölüm izni kullanabilmek için anne, baba, çocuk, akraba gibi kan bağı bulunan bir ya da birden çok kişinin kaybedilmesi gerekir.  Bu durumda 3 günlük izin kullanılır. Evlilik izni gibi ölüm izni de ölüm olayı gerçekleşir gerçekleşmez kullanılmalıdır. Yine burada amaç cenaze ve baş sağlığı gibi süreçler konusunda çalışanın işini kolaylaştırmaktır. Bu nedenle cenaze defin ve taziye kabul gibi süreçler bittikten sonra izin kullanmanın bir manası bulunmaz. Bu durumda çalışana sonradan kullanması için izin verilmez. Çalışan yıllık iznini kullanırken ölüm vakası gerçekleşirse yıllık iznine ek olarak mazeret izni kullanır. Yıllık izin hakkını isterse mazeret izni bittikten sonra isterse daha sonra kullanabilir.

Mazeret izinleri ücretli izinler kapsamında yer alır.

Evlilik ve ölüm izni uygulamaları 2020 şartları ve çalışan özlük hakları ile ilgili bordro hizmetleri konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bize merak ettiklerinizi sormak için iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz