Fesih Uygulamaları Nasıl İşler?

0
178

İş sözleşmesinin sona ermesi, işveren tarafından iş akdinin sona erdirilmesi, işçinin istifası, emeklilik ya da ölüm gibi durumlarda mümkündür. İş akdi fesih uygulamaları için pandemi sürecine yönelik özel tedbirler alınmıştır. Ancak normalde:

  • Zorunlu fesih
  • Hayati risk oluştuğu durumlarda
  • İş Ahlakına uygun olmayan hallerde iş akdinin feshi gerçekleşir.

İşveren ve işçi haklarını korumak adına genel olarak iş akdinin sonlandırılması belli şartlara bağlanmıştır. 4857 Sayılı İş Kanunu ile belirlenen şartlar kapsamında işçi işten çıkacağını beyan ettiğinde çalışma süresine uygun olarak ihbar süresini doldurmayı beklemelidir. İşveren için işten çıkarma süreci biraz daha zordur. Çünkü işçi için ihbar tazminatı süresine uyarak istediği zaman işten çıkma bildiriminde bulunabilir. Ancak ihbar süresine uymadan işten çıkması mümkün değildir. İşveren için ise haklı gerekçeler olması şartı aranır.

İşveren İçin Fesih Uygulamaları

İşveren tarafından iş akdinin sonlandırılması için ihtiyaç duyulan şartlar arasında maddi olarak zarara uğraması sayılabilir. Bu durumda küçülmeye gitmek isteyerek bazı çalışanları işten çıkarması mümkündür. İşçi bu durumda işinden kovulduğu için herhangi bir dava açma hakkına sahip olmaz, açsa da kazanması mümkün değildir. Küçülmeye gitme beyanı ile işçiyi işten çıkarıp yerine yenisini aldığı takdirde ise işçi halkı durumda olduğu için dava açarak davayı kazanabilir. İşveren için fesih uygulamaları arasında ayrıca iş yerindeki çalışma şekillerinin değişmesi, teknolojilerin yenilenmesi ve farklı uygulamalarla çalışmalar yapılması işçi çıkarma için haklı sebepler arasında yer alabilir. Yani, işçi eski usul sistemde başarı sağlayabilirken yeni çalışma düzeninde yeterli donanıma sahip olmayabilir. İşçi iş yerinde iş ahlakına ters düşecek şekilde iş yerinde işverene karşı çalışanları örgütlemek, çalışanları rahatsız edecek davranışlarda bulunmak gibi eylemlerden dolayı işten çıkarılabilir. Ayrıca işverenin işçiyi çıkarmak için haklı sebepleri arasında sayılabilir. İşveren için hangi durumlarda işçi çıkarılabileceği ile ilgili şartlar İş Kanunu 30.madde 1.fıkra ile düzenlenmiştir.

İş Akdi Feshinde İhbar Süreleri

İşçi ve işveren için iş akdinin feshini gerektiren çeşitli nedenler bulunur. Ancak ihbar süresi konusunda dikkat edilmesi gereken belli bir kıdem durumu bulunur. İşçinin kıdem durumuna göre fesih uygulamaları kapsamında yer alan ihbar tazminat süreleri aşağıdaki gibidir:

0-6 ay arasında tecrübe: 2 hafta

6-18 ay arasında tecrübe: 4 hafta

18-36 ay arasında tecrübe: 6 hafta

36 ay üzerinde tecrübe: 8 hafta

Deneme süresindeki işçinin ihbar tazminatı süresine uyma zorunluluğu bulunmaz. İşveren ise işçinin iş akdini deneme süresi içinde sonlandırmaya karar verebilir.

Eğer iş kanunu fesih uygulamaları ile ilgili güncel düzenlemelerden haberdar olmak ve bordro hizmetleri ile ilgili out source destek almak istiyorsanız bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz