Geçmişe Dönük SGK Teşvikleri İçin Süreler

0
69

Geçmişe dönük SGK teşvikleri, genel olarak geriye dönük SGK teşvikleri için yapılan başvuruları ifade eder. 7103 sayılı Kanun ve 5510 sayılı kanuna ek 17.madde kapsamında bir düzenleme yapılmıştır. Buna dayanarak SGK geriye dönük teşvik başvuru işlemleri daha önce yararlanılamayan ya da eksik yararlanılmış olan teşvikler için kullanılacaktır. Geriye dönük teşvik 2020 için iki ayrı döneme göre teşvik süresi belirlenmiştir. 2018 nisan öncesinde faydalanılması gereken ama faydalanılamayan teşvikler, iptal edilen primler ve ek işlemler için Şubat 2020’de yeni bir düzenleme gelmiştir. Bu düzenleme 30373 Sayılı 2.mükerrer vergi kanunu ile birlikte yürürlüğe konulmuştur.  2018 mart ve nisan aylarından önce ve bu yıllarda faydalanılamayan teşvikler için daha önce prim kodu seçilmemiş olan teşvikler prim kodu seçilerek değiştirilebilecektir.

Geçmişe Dönük SGK Teşvikleri Süreleri 2018 Nisan

Geriye dönük SGK teşvik süreleri ve şartları 2018 Nisan ayı için işverenlere değişiklik yapmak istedikleri tarihlerle ilgili şöyle bir kolaylık getirilmiştir: “Farklı kanun türlerinden faydalanmadıkları diğer kanunlardan kazandıkları sosyal güvenlik prim değişiklikleri olmaksızın cari ay içinde faydalanmadıkları teşvikler için destekten faydalanabilmeleri öngörülmüştür.” Bu indirimlerden faydalanmak isteyen işverenlerin yapması gereken şey, belirtilen 6 ay süre zarfında başvuru yaptıkları belgelerde değişiklik yapmak istediklerini beyan etmelidir. Matbu evrak yerine dijital ortamdan gerçekleştirilebilecek olan geçmişe dönük SGK teşvikleri için belirtilen sürenin kaçırılmaması şartı koşulmuştur. SGK geriye dönük teşvik 2020 için SGK sayfasından bildirimde bulunabilmesi sağlanmıştır. Nisan dönemi geriye dönük asıl, iptal, ek işlemleri için son tarih 31 Aralık 2020’dir.

Geçmişe Dönük SGK Teşvik Süreleri 2018 Mart

Mart dönemi için de SGK üzerinden yapılabilecek olan bildirimler özel şartlarla düzenlenmiştir. Geriye dönük SGK teşvikleri süresi 2018 Mart dönemi öncesi yapılacak başvurular geçmişe dönük teşvikten yararlanma ya da değiştirme amacıyla yapılır. Geriye dönük teşvikten yararlanma 2020 düzenlemesiyle 2018 mart öncesi için teşvikten yararlanma ya da değiştirmeye istinaden aylık prim ve hizmet belgeleri, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri için iptal, asıl, ek işlemleri yapılabilir. Bu amaçla en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar bildirim ya da başvuru yapılması gerekir. Yapılacak değişiklik ya da teşvikten yararlanma başvuruları için e-SGK sayfasından  işveren menüsünde yer alan e-bildirge V2 düğmesi kullanılır. Geçmişe dönüş SGK Teşvikleri için E-bildirge V2 sayfasından aylık prim hizmet belge girişi ekranı ile giriş yapılır. Sonrasında ilgili işlem tamamlanır.

Bu konuda gerekli hatırlatmaları yaparak sizi zamanında teşvik ve prim ödemesi bildiriminde bulunmanız konusunda teşvik edecek out source bordo hizmeti desteği alabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz