Hafta Tatili Uygulamaları Nasıldır

0
188

Hafta tatili, işçinin haftalık çalışmasına karşılık ona bir tam günlük verilen dinlenmedir. Hafta tatili uygulamaları en az 24 saat kesintisiz olmak üzere çalışanın dinlenmesi için verilir. Her ne sebeple olursa olsun İş kanunu hafta tatili uygulaması için çalışanın hafta tatilinden mahrum bırakılmasının mümkün olmadığını ifade eder.

Haftanın bir günü genellikle Pazar olarak belirlenir. Ancak bu tatil günü haftanın diğer günleri de olabilir. Bu uygulama, çalışanın hem bedenen hem de zihnen dinlenmesini sağlamak amacıyla yapılır. Ayrıca haftada bir güne denk gelecek şekilde her hafta bir günlük tatil çalışana verilmek zorundadır. 4857 Sayılı 46.Madde ile kanunda düzenlenen hafta tatili uygulaması için fazla mesai de ayrıca ele alınmıştır. Peki, hafta tatili ne zaman hak edilir?

İş Kanunu Hafta Tatili Ne Zaman Kazanılır?

Her işçi çalışmaya başladığı andan itibaren sigorta primi yatırılarak diğer işçilerin sahip olduğu haklara sahip olur. Tabi ki kıdem ve ihbar tazminatı, ücret zammı, terfi gibi konular, deneyime bağlı olarak değişir. Ancak her işçinin temel olarak hak ettiği tatil izni yani hafta tatili, haftada en az 1 gün olmak üzere ilk haftadan itibaren kazanılır.

Çalışanın tam gün mesai yaptığı işlerde haftanın en az bir günü hangi gün olduğu fark etmeksizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Genel olarak bir tam gün yani kesintisiz 24 saatlik hafta tatili uygulaması pazar günü olarak genel kabul görür. Ancak bazı iş kolları için tatil günleri farklılık gösterir. Mecburi olarak hizmet vermesi gereken sektörler ve iş kolları için hafta tatili uygulamaları farklılık gösterebilir.

Bu iş kolları genellikle zorunlu tedarik zincirinde çalışanlar, sağlık sektöründe hizmet verenler, ulaşım sektörün çalışanlar, inşaat işleri gibi dönemlik işler olarak ifade  edilebilir.

Hafta Tatili Uygulaması Şartları

İşçi, normal haftalık tatil iznini kullanacakken fazla mesai yaptırılırsa bu durumda alacağı günlük ücretin %50 fazlasını alır. Ancak bunun için çalışanın haftalık 45 saatlik çalışma süresini tamamlamış olması gerekir. Yani, tam gün çalışan bir işçi bütün çalışma saatlerini tamamlamışsa tatil gününde yaptığı çalışma, fazla mesai olarak kabul edilir.

Bu durumda işçiye toplamda alması gereken günlük ücretin 2,5 katı ödenir. Bunun için normal ücret bedeli ile %50 zamlı ücret bedeli toplanır. Hafta tatili uygulamaları kapsamında işçi haftanın 45 saati çalışmamışsa o zaman tatil gününde yaptığı çalışma için işçiye herhangi bir zam ödenmez.

İş Kanunu Fazla Mesai Karşılığı Para mı?

Yapılan hafta tatili fazla mesaisi için o gün yerine para almak ya da serbest zaman kullanmak işçinin takdirine bırakılmıştır. Hafta tatili uygulamaları kapsamında serbest zaman kullanmak isteyen işçiler, fazla çalıştıkları her saat için 1 saat 30 dakika serbest zaman kullanabilirler. Fazla sürelerle çalışılan her saat için ise 1 saat 15 dakika serbest zaman kullanılabilir.

Eğer çalışanlarınızın haklarını düzenlemek ve bordro hizmetleri ile ilgili bilgi ve danışmanlık almak istiyorsanız bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz