İhbar Tazminatı Nedir Bildirim Süreleri Ne Kadardır?

1
210

Hem işçiyi hem de işvereni ilgilendiren çok önemli konulardan biri olan İhbar tazminatı, 4857 sayılı İş kanununun 13. Maddesine göre düzenlenmiştir.  Bu tazminat, işçi lehine bir düzenlemedir. Buna göre işveren çalışanın işine son verdiğinde, kişinin çalışma süresi dikkate alınarak kıdem tazminatı hesaplanır. İhbar ve kıdem tazminatı birbirinden farklıdır. İşçinin işine son verilmeden önce, yazılı bir bildirimde bulunulması gerekmektedir. Bu bildirim yapılman işçinin işine son verilmesi halinde ise işverenin işçiye tazminat ödemesi gerekir. Yani çalışan bu duruma istinaden tazminat alma hakkına sahip olmaktadır.

İhbar Tazminat Hesaplama

Tazminat belirlenirken ise işçinin çalışma süresi yani hizmet süresi etkin olur. Tazminat ve bildirim süreleri işte bu sebeple önemlidir. Tazminat ödenecekse, öncelikle ihlal edilen bildirim süresi baz alınır. Bu süreler de kişinin hizmet süresi ile doğru orantılı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ihbar tazminatı bildirim süreleri ne kadardır?

Çalışma Süresi Bildirim Süresi Tazminat Bedeli
6 aya kadar 2 hafta 2 haftalık ücret
6 ay ile 1,5 yıl arası 4 hafta 4 haftalık ücret
1,5 yıl ile 3 yıl arası 6 hafta 6 haftalık ücret
3 yıl ve üstü 8 hafta 8 haftalık ücret

 

İhbar Tazminatı Süresi

Tazminat hesaplaması, tabloda yer alan veriler doğrultusunda yapılmaktadır. Öncelikle ihbar süresi tespiti yapılmakta, sonra ise brüt maaş ve giydirilmiş maaş üzerinden değerlendirilme yapılmaktadır. Bu şekilde hesaplanan tazminat, çalışanın yasal ve en doğal hakkıdır. Bildirim süreleri ise tabloda da yer aldığı üzere, kişinin o şirkette çalışma süresi ile belirlenir. 6 aya kadar hizmet süresine sahipse 2 hafta öncesinde işçiye bildirimde bulunulması gerekir. 6’dan 1,5 yıla kadar hizmet süresinden söz ediyorsak ise bu süre 4 haftadır. 1,5 yıl ile 3 yıl arası hizmet süresine sahip olanlar için 6 hafta öncesinde bildirim yapılması gerekirken, bu süre 3 yıl ve üzerine hizmet vermiş olanlar için de 8 haftadır. Nihayetinde ihbar tazminat ve bildirim süreleri 2020 için bu şekilde belirlenmiştir ve işçi için de işveren için de önemlidir.

Bordro hizmetleri ve teşvik danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak ve bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz