İş Hukukunda Arabuluculuk Nedir Arabulucu Kime Denir?

0
162

Arabuluculuk özel hukukta yaşanan uyuşmazlıkların çözümünde başvurulan orta yolcu çözümlerden biridir. İş hukukunda arabuluculuk, anlaşmazlık yaşayan tarafların kendi istedikleri ve tarafsız olan bir üçüncü kişi gözetiminde dava açılmadan önce ve açıldıktan sonra başvurulan çözüm yöntemlerinden biridir. Zorunlu arabuluculuk istenen bazı davalar için öncelikle arabulucuya başvurmuş olmak şartı aranır. Diğer taraftan bir de ihtiyari arabuluculuk vardır. Bu arabuluculuk şekli, dava için şart olmamasına rağmen, daha kolay bir çözüm sağlamak adına bulunan çözümlerden biridir. Arabulucu, İş hukukunda belirtilen iki taraf arasında anlaşmazlığı çözmekle görevlendirilmiş uzman kişi olarak ifade edilebilir.  Kolaylaştırıcı arabuluculuk ile sorunların çözülebileceği belli özel hukuk davaları aşağıda listelenmiş olarak verilmektedir.

Arabuluculuk Kapsamına Giren Davalar Nelerdir?

İş hukukunda arabuluculuk başvuru formu ile faydalanılabilecek arabuluculuk kapsamındaki davalar:

 • İşe iade için açılan davalar
 • İşe başlatmama tazminatından doğan davalar
 • Boşta geçen süre için tazminat davaları
 • Kıdem ve ihbar tazminatlarından doğan davalar
 • İşçi ve işverenin birbirine hakaret etmesi dolayısıyla açılacak davalar
 • Prim ve ikramiye ücreti nedeniyle açılacak davalar
 • Yıllık ücretli izin, resmi tatil ve ulusal bayram ücreti nedeniyle açılacak davalar
 • Sendikal haklar nedeniyle açılacak davalar
 • Yol ve yemek ücreti davaları
 • Ücret alacağı ve fazla mesai davaları
 • Eşit davranmama tazminatı davaları olmak üzere listelenebilir.

Bu orta yolcu çözümün sona erdiği durum, iki taraf arasındaki sorunun çözülmesi ile kendiliğinden son bulur. Yasal süre ise 3 hafta olarak ifade edilir. Süresi en fazla 1 hafta uzatılabilir.

İş Hukukunda Arabuluculuk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zorunlu arabuluculuk başvurusu için yapılması gerekenler işçi ve işveren tarafından İş Kanunu’nda ayrı ayrı ifade edilir. Buna göre işçi için arabuluculuk başvurusu, işverenin ikamet adresinin bulunduğu ya da iş yerinin bulunduğu adrese yakın bir arabuluculuk bürosuna başvuru yapılabilir. İşveren açısından arabuluculuk başvurusu, işçinin ikametgah adresinin bulunduğu yerde ya da işyerinin adresinin bulunduğu yerdeki büroya gidilerek yapılabilir. Başvurulan adliyede arabuluculuk yoksa sulh ceza mahkemeleri arabulucu olarak tayin edilir.

İşçi İşveren Arabuluculuk Toplantısına Katılmak Zorunlu mudur?

Çözüm sağlamak adına başvurulan işçi işveren arabuluculuk faaliyetleri için her iki taraf da yapılan toplantıya katılmak zorundadır. Taraflardan birinin başvurması bile bu zorunluluğunu iki taraf için de doğurmuş olur. İşçi işveren arabuluculuk tutanağı hazırlanırken taraflardan biri toplantıya katılmadıysa bu durumdan son tutanakta bahsedilir. Ayrıca katılmayan taraf mahkeme boyunca çıkan dava masraflarını ödemekle yükümlü tutulur. Bizzat kendileri katılamazsa taraflar arabuluculuk toplantısı için işverenin yazılı belgeyle yetkilendirdiği çalışanı görüşmelere işvereni temsil edebilir, son tutanağı imzalayabilir.

Bordro Denetim ve Danışmanlık hizmetleri için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz