İş Kanunu Çalışma Saatleri Uygulaması

3
194

4857 sayılı iş kanunu ile işçi çalışma süreleri günlük, haftalık ve aylık olarak düzenlemiştir. 4857 sayılı iş kanununun 63.maddesi ile iş kanunu çalışma saatleri günlük en fazla 11 saat olarak ifade edilmiştir. Belirtilen normal çalışma süresi dışında ekstra çalışan işçilerin fazla mesai yaptığı kabul edilir. Bu nedenle çalıştığı fazla süre maaşına yansıtılmalıdır. İşçilerin çalışma saatleri, şirketlerin haftada çalıştığı güne göre 7,5 ya da 9 saat olarak belirlenebilir. Bu değişimin nedeni bazı şirketlerin haftanın 5 günü, bazı şirketlerin ise haftanın 6 günü çalışmasıdır.

İş Kanununda Günlük Çalışma Saatleri

Günlük çalışma süreleri hesaplanırken 5 gün çalışan şirketler için günde 9 saatlik bir çalışma uygun görülür. Ancak 6 gün çalışan şirketlerde günde 7,5 saatlik çalışma yapılması uygun bulunmuştur. Buna göre belirtilen saatler üzerinden haftalık ve aylık hesaplamalar yapılır. Bazı iş kolları için ise gün içinde çalışılabilecek maksimum süre 7,5 saattir. İş kanunu çalışma saatleri açısından yapılan düzenleme ile belirlenen bu iş kolları arasında cam sanayii sektörü en başta gelir. Cıva sanayii ve kurşun sanayii de tehlikeli iş kolları ve toksik madde barındıran çalışmalar içerdiği için en fazla 7,5 saat çalışılacak kollar arasındadır. Termik santraller, hava gazı ve kok fabrikaları da işin tehlikesi ve sağlığa etkisi açısından en fazla 7,5 saat çalışılması gereken sektörler arasındadır. Ayrıca bakır ve çinko sanayi, alüminyum, demir ve çelik sanayi, madenlere su verme, kauçuk işleme gibi sağlık açısından risk taşıyan sektörlerde de günlük çalışma süresi en fazla 7,5 saattir. Tehlikeli olması ve sağlık açısından taşıdığı risk nedeniyle günde en fazla 6 ve 4 saat çalışılabilecek olan işler de bulunur.

İşçilerin Çalışma Saatleri Haftalık ve Aylık Süre

İş kanunu çalışma saatleri bakımından belirtilen haftalık süre 7,5×6, 8×5+5, 9×5 şeklinde hesaplanabilir. Günde 7,5 saatten daha az çalışması gereken iş kolları için ise bu süre daha azdır. Günlük en fazla çalışılabilecek süre 11 saat, haftalık en fazla çalışılabilecek olan süre 67,5 saat olarak ifade edilebilir. Fazla mesai dahil olmak üzere belirtilen bu süreler için aylık olarak 7,5×30’dan 225 saat normal mesai süresi olarak bildirilir. Yıllık toplamda yapılabilecek fazla mesai süresi 270 olarak bildirilir. Ayrıca İş kanunu kapsamında işçilere çalışma sürelerine göre 7,5 saatten fazla çalışanlar için günde 1 saat mola kullandırılması gerekir. Yıllık izin, ihbar süresi iş arama izni ve süt izni gibi yasal izinler, mesai saatleri içinde işçilere kullandırılmalıdır.

Şirketinizin bordro hizmetleri ve özlük hakları konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz