İş Sözleşmesi Deneme Süresi Uygulamaları

1
211

4857 Sayılı İş Kanunu’nun “Deneme süreli iş sözleşmesi” konulu maddesinde iş sözleşmesi deneme süresi uygulamaları düzenlenmiştir. Bu uygulamaya göre çalışmaya başlanan işçi ile işveren arasındaki haklar ve yükümlülükler belirtilmiştir. Buna göre iki taraf arasında imzalanan iş sözleşmesi ile deneme süresi yazılı olarak ifade edilmelidir. Yani, belirtilen deneme süresi boyunca işçinin ne kadar süre ile deneme süresinde olduğu sözleşmede yer almalıdır. Bu süre ise işçinin işe başladığı tarihten itibaren geçerlidir. Sözleşmede deneme süresinde olduğu ifade edilen işçi, deneme süresinde olmayan diğer çalışanların tüm haklarından yararlanır. Sözleşmesiz deneme süresi ise iki taraf için de haklar ve yükümlülükler açısından ispatı zor bir uygulama şeklidir.

Deneme Süresi Ne Kadardır?

İş sözleşmesi deneme süresi uygulamaları için belirtilen süre en fazla 2 aydır. Ancak İş Kanunu’nda toplu sözleşmeler için bu sürenin 4 aya kadar çıkabileceği ifade edilir. Bu süre zarfında işçi hakları, diğer işçi haklarından hiçbir fark bulunmaksızın devam eder. Yani, resmi tatiller, izin günleri, molalar gibi işçi hakları, deneme süresindeki işçiler için de aynen uygulanmak zorundadır. Deneme süresindeki işçilerin de sigorta girişi yapılmalıdır. Ayrıca maaşları da iş sözleşmesinde yapılan anlaşmaya uygun olarak işe girdikleri tarihten itibaren hesaplanıp ay sonunda banka hesaplarına yatırılmalıdır. Deneme süreli iş sözleşmesi imzalanan işçiler için iş akdinin feshi ise biraz daha farklı bir süreci kapsar. Bu süre zarfında işçiler, isterse ihbar süresi bulunmadan işten ayrılabilir. İşveren bu süre içinde ihbar tazminatı olmaksızın ve iş arama izni vermeden işçinin işine son verebilir.

İş Sözleşmesi Deneme Süresi Bitimi

Deneme süresi kapsamında çalışan işçiler için bu süre, sözleşmede belirtilen tarih dolduğunda biter. En fazla 2 ay olan deneme süresi her iş yeri için farklı şekilde uygulanabilir. Örneğin 2 haftalık deneme süresi verilen bir işçi için bu sürenin bitmesi işe başlayıp 2 haftayı doldurduğu tarihten itibaren geçerlilik kazanır. Bu çalışma şeklinin faydaları arasında ise işçinin çalıştığı işe ne kadar adapte olabileceğini anlaması sayılabilir. Ayrıca deneme süreli iş sözleşmesi işverene, işe yeni başlamış olan işçi ile çalışmaya devam etmek isteyip istemediğine karar vermesi açısından avantaj sağlar. İhbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün bulunmaması deneme süreli iş sözleşmesi için bir başka avantajdır. İşvereni maddi yükümlülükten kurtarır. Ancak bu süre sona erdiğinde işçinin hak ettiği ihbar tazminatı işten çıkma durumunda ödenmek zorundadır.

İş sözleşmesinin düzenlenmesi ve bordro hizmetleri ile ilgili destek almak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz