İşbaşı Eğitim Programı Nedir, Avantajları Nelerdir?

0
179

İşkur tarafından verilen işbaşı eğitim programı, işverenlere kalifiye eleman yetiştirmeleri için verilen teşviklerden biridir. Programda katılımcılara günlük harcırah ödenir. Harcırah tutarı, eğitim süresi boyunca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası İşkur tarafından ödenir. Günlük tutar 77 TL’dir. Ancak kursiyerin öğrenci olması durumunda bu 58,27 TL, işsizlik maaşı alması durumunda ise 38,85 TL olarak hesaplanır. Programa katılan işsizlik maaşı alan çalışanların işsizlik maaşı kesilmeden eğitime gittikleri her gün için 38,85 TL ödenir.

Programın Amacı: Milli İstihdam Seferberliğine bağlı olarak İşkur, geleceğin meslekleri olarak adlandıran dijital mesleklerde genç adayların yetiştirilmesi şeklinde ifade edilir. Bu kapsamda Dijital odaklı İşbaşı Eğitim Teşviki planlandığı ifade edilir.

Programa Dahil Olan Meslekler: Bilgi Güvenlik Uzmanlığı, Yazılım Geliştiricisi, Endüstriyel Robot Programcısı vb.

İşbaşı Eğitim Programı Şartları

Eğitim programı kapsamında işverenler için belli başlı şartlar bulunur. En az 2 çalışana sahip olan işverenler programdan faydalanabilirler. 10 çalışana kadar 1 kursiyer için 10 çalışandan sonra çalışan sayısının %10 kadar kursiyer kontenjanından faydalanabilirler.  Devam eden aylarda da İşbaşı Eğitim teşviki almak için işverenler başvuruda talep ettiği kursiyer sayısının en az yarısı kurs bitiminde işe alacağını taahhüt etmelidir. İşe alınacak olan katılımcı sayısının yarısı kadar kursiyerin başvuru evraklarında taahhüt edilen sigortalı çalışan sayısına ilave olarak işe alınması gerekir.

İşverenler için olduğu gibi İşbaşı Eğitim Programı için kursiyerlerin yerine getirmesi gereken şartlar da bulunur:

 • İşkur’a işsiz olunduğuna dair kayıt yaptırılması
 • En az 15 yaşında olunması
 • İşverenin birinci ya da ikini dereceden akrabası veya eşi olmaması
 • Emekli olmaması
 • Program başlangıcından 3 ay öncesine kadar olan dönemde programa başvuran işverenin çalışanı olmaması
 • Program başlangıcından önceki 1 ay uzun vadeli sigorta kollarına ait priminin yatırılmaması olması
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmış olması

İşbaşı Eğitim Avantajları Nelerdir?

İstihdama yönelik olarak verilen bu teşvikin hem işverenler hem de çalışanlar için bazı faydaları ve avantajları bulunur. Öncelikle işbaşı eğitim programı kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler alanlarına yönelik ücretsiz kurs alma olanağına sahiptir. Kursa gittikleri süre boyunca kursiyerler, sadece işi öğrenmekle kalmayıp günlük harcırah alarak kazanç sağlayabilirler. Kursiyerler ayrıca sigortalı olarak çalıştıkları için sağlık ve iş kazası gibi durumlarda güvenceye sahip olurlar. Programın işverenler için faydası ise kalifiye eleman bulma avantajı elde etmesidir. İstihdam alanında şirketlere yardım etmeyi amaçlayan bu teşvik 9 ay boyunca kursiyerlerin sigorta primlerini ödeyecektir. Bu da işverenlerin ihtiyaç duyduğu eleman için masraf yapmaktan kurtulmasını sağlayacaktır. Çalışanlarını ücretsiz kursa gönderme olanağı ile şirket içinde ihtiyaç duyduğu uzmanlık seviyesindeki bilgilere işverenler, İşbaşı Eğitim teşviki ile sahip olabilirler.

İşbaşı Eğitim Programı Belgeleri

Program kapsamında teşvikten yararlanmak için İşkur’a işveren tarafından verilmesi gereken belli evraklar bulunur. İşbaşı eğitim teşviki kapsamında:

 • Programa katılma talebinde bulunmak için hazırlanmış bir adet dilekçe
 • İşveren taahhütnamesi
 • Başvuru için ön talep formu
 • Ticaret sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • Faaliyet belgesi
 • Çalışanlarının son 3 aylık sigortalı personel listesi
 • Şirket yetkilisine ait imza sirküleri İşkur’a en güncel haliyle yasal süre içinde verilmelidir
Eğitim Programı Süre
Günlük En az 5 saat
En fazla 8 saat
Haftalık En fazla 6 gün
toplamda 45 saat
Programa Katılabilecek

Meslekler

Süreleri (Ay)
Bilişim ve imalat En fazla 6 ay
Muhabirlik (ve ilgili meslekler) En fazla 9 ay
Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler En fazla 3 ay

 

Siber güvenlik, bulut sistemleri bilişim, oyun geliştirme uzmanlığı, kodlama olmak üzere geleceğin mesleği olarak tanımlanan alanlar için program yaş sınırı 18-29 olmak üzere belirtilir.

İşkur Teşvikleri ile ve bordro danışmanlık denetim hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bordrox.com adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz