İşsizlik Ödeneği Süreleri ve Tutarları

1
119

Kısa bir tanım ile ifade edilecek olursa, sigortalı işsizlerin, yasada belirtilen şartları taşıdıkları takdirde, işsiz kaldıkları dönem için belli bir süre boyunca alacağı ödeneğe işsizlik ödeneği denir. Bahsettiğimiz üzere, belli şartlara bağlanmıştır bu durum. Öncelikle, kişinin kendi isteği ya da kusuru dışında işsiz kalmış olması gerekir. Bu ödeneği alabilmek için gereken bir diğer önemli şart ise hizmet akdinin sona ermesinin öncesinde son 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olunması gerekir. Son 3 yıl içerisinde ise en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekmektedir. Son şart ise hizmet akdi feshedildikten sonra 30 gün içerisinde İşkur’a başvurmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler için işsizlik ödenek süreleri aşağıda belirtildiği şekildedir.

2020 İşsizlik Ödeneği Süresi

Ödenek süresi ve tutarı her yıl için belirlenerek, o yılın şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla merak edilen 2020 için ödenek süreleri aşağıdaki tablo ile gösterilir:

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış olanlar 180 gün (6 ay)
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış olanlar 240 gün (8 ay)
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış olanlar 300 gün (10 ay)

Diğer taraftan ödenek süreleri kadar merak edilen bir konu daha var. O da işsizlik ödenek tutarları…

2020 İşsiz Kalanlar İçin Ödenek Tutarları

2020 Aylık taban ve tavan ödenek tutarları bu yıl içinde şartları sağlayan kişilere verilecektir. 2020 için 01.01.2020 tarihi ile 31.12.2020 tarihi arasındaki dönemi kapsayarak taban tutar 1.177,20 TL olarak belirlenmiştir. Tavan tutar da 2.354,40 TL olarak ifade edilmiştir. Bu tutarlardan sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Başka bir kesinti söz konusu değildir. Ancak kişinin alacağı işsizlik ödeneği, çalıştığı dönemde son 4 ayda ödenen prim ile doğru orantılı olarak değişebilir. Bu sebeple taban ve tavan tutarlar ifade ediliyor. Belirtilen şartlar dâhilinde, belirtilen süreler de dikkate alınarak hesaplama yapılıp kişinin şartlarda ifade edilen süre boyunca ödenek alması sağlanır. Bu sayede işsiz kalınan süre boyunca bu destek alınabilir ve bu yasal haktan faydalanılmış olur.

Bordro hizmetleri ve bordro danışmanlığı hakkında bilgi almak ve hizmet talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz