İstirahat Raporu Nedir Ne İşe Yarar

0
206

Rapor, iş kazası, hastalanma ve benzeri sağlık ile ilgili durumlarda özel durumlarda işçi tarafından alınan işe gidilemeyceğini gösteren belgedir. İstirahat raporu bir nevi iş görmezlik belgesi olarak da nitelendirilebilir. Bu rapor, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen hekimlerce düzenlenerek SGK sistemine işlenmelidir. istirahat ya da iş görmezlik raporu, işçinin çalışamayacağını ifade eder ve bu sebeple de en hızlı şekilde işverene ulaştırılması gerekmektedir. Raporun iş yerine verilmesi için belirtilen yasal süre 3 gündür. Tabi ki sağlık durumunu gösteren bu belge üzerinde olmazsa olmaz bazı bilgiler bulunmalıdır. Bunlar: raporun kaç günlük olduğu, raporun veriliş nedeni, doktorun ismi, imzası, kaşesi ile raporun kimin adına düzenlendiği olmak üzere sayılabilir.

İş Görmezlik Raporu Neden Alınır?

Söz konusu istirahat raporu ya da başka bir ifade ile iş görmezlik raporu, çalışanın işe gidemediği günler için de maaşından kesinti olmamasını sağlar. Raporda belirtilen süre boyunca çalışamayan işçinin sıkıntıya düşmemesi hedeflenerek, SGK tarafından ödeme yapılır. Ancak Ödeme yapılabilmesi için belli şartlar sağlanıyor olmalıdır. Bu şartları yerine getiren sigortalı çalışanlar için belli bir miktarda ödeme yapılır. İş görmezlik ödeme tutarları 2020 yılı için aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Ayakta Tedaviler için Verilen İstirahat Raporları

Dönem Günlük Taban Günlük Tavan
01.01.2020-31.12.2020 65,40 TL 490,50 TL

 

Hastane Yatışlı Tedaviler için Verilen İstirahat Raporları

Dönem Günlük Taban Günlük Tavan
01.01.2020-31.12.2020 49,05 TL 367,88 TL

 

Tabloda görülen rakamlar, sigortalı kişinin normalde yapılan SGK ödemesi baz alınarak taban ve tavan tutarları yansıtır.

İstirahat Raporu Şartları

SGK tarafından yapılacak iş görmezlik raporu ödemelerini alabilmek için bazı şartlar öne sürülmektedir. Örneğin işçinin son 1 yıl içerisinde 90 günlük prim ödemesinin olması gerekir. Eğer çalışanın raporu 1 – 2 günlük ise bu rapor için SGK ödeme yapmaz. Çalışanın iş hayatından bir süre uzak kalmasına sebep olacak bir hastalık ya da sakatlık geçirmesi gerekir. Alınan raporun 3 iş günü içerisinde işverene teslim edilmesi, önemli bir diğer şart olarak değerlendirilir. İşverenin ise sizin bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na bunu bildirmesi önemlidir. Son olarak ise istirahat raporları üzerinde ihtiyaç duyulacak tüm bilgilerin eksiksiz olması gerekir. Ayrıca hastalığa bağlı olarak rapor alınmışsa hastalığın teşhisi net bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. Aksi halde SGK ödemesi almak mümkün olmaz.

Bordro hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz