Kısmi Süreli Çalışmada 30 Gün Hesabı

0
153

Sigortalının normal haftalık çalışma süresi ile part time çalışma süreleri sosyal sigortalar işlemleri yönetmeliği kapsamında düzenlenmiştir. Kısa süreli çalışmada 30 gün hesabı için yönetmeliğin 101.maddesiyle ilgili konu üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Normalde emsal bir işçinin İş Kanunu’nda belirtilen haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yarı zamanlı bir işçi için belirtilen çalışma süresi bunun 2/3’ü oranındadır. Bu durumda 30 saat ve daha az süre ile yapılan çalışmalar kısmi süreli kabul edilebilir. 45 saatten daha az süre ile tam zamanlı çalışma süresi belirlenmişse kısmi süreli çalışanlar için 30 saatin daha altında bir çalışma süresi belirlenir. Bu durumda belirlenen çalışma süresi 4857 Sayılı İş Kanunu ile belirlenen tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma sürelerinin doğru hesaplanmış haliyle SGK’ya bildirilmesi gerekir.

Kısmi Süreli Çalışanlar Taban Çalışma Günü

Tam zamanlı çalışmada günlük normal mesai süresi 7,5 saat olarak kabul edilir. Kısmi süreli çalışanlar için 4857 Sayılı İş Kanunu çerçevesinde belirtilen günlük olağan çalışma süresi aylık yapılan toplam çalışma süresine bölünür. Kısmi süreli iş sözleşmesi kapsamında belirlenen sürenin 7,5 saate bölünmesiyle kısmi çalışmalar bir güne tamamlanır. Ayrıca İş Kanunu’nda kısmi süreli çalışmanın tanımı yapılırken belirtilen 2/3 oranındaki çalışma süresi üzerinde yapılan çalışmalar için kısmi süreli çalışmada 30 gün tamamlama zorunluluğu bulunur. Bunun için de APHB (aylık prim hizmet belgesi) SGK’ye verilirken eksik gün nedenleri ilgili kodlarla belirtilmiş olmalıdır. 06 Kodu ile eksik gün bildirimi yapılması gerekir. Bu işlem, e –bildirge ile yapılamaz. Ayrıca başka herhangi bir nedenle eksik prim veya gün oluştuysa bu bildirim kod 12 kullanılarak (birden fazla eksik gün bildirimi) yapılır. 20 gün üzerindeki çalışmalar için bu bildirimin yazılı belge ile yapılması gerekir.

Kısmi Süreli Çalışmada 30 Güne Tamamlama

21 gün ve üzerindeki kısmi süreli çalışanlar için Sayıştay Başkanlığı tarafından 30 güne tamamlatılma zorunluluğu kapsamında tutulur. Kasım 2018 tarihinden önce 21 gün ve üzerinde bildirilebilen kısmi çalışma sürelerinin artık 21 gün ve üzerinde bildirilmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle işverenlerin kısmi süreli çalışanların 21 gün ve üzerinde yaptığı çalışmaları 30 güne tamamlamaları zorunludur. 21 gün ve üzerinde çalışma yapmış kısmi süreli çalışanlar için SGK işverenlere bir tebligat göndererek eksik günlerin 30 güne tamamlanmasını istemektedir. Bu durumda tebliğ alındıktan 30 gün içinde işverenlerin eksik primleri tamamlamaları gerekir. Bu süre içinde eksik primlerin tamamlanması ve AHBP ile birlikte SGK’ye bildirilmesi durumunda işverene herhangi bir ceza kesilmez. Kısmi süreli çalışmada 30 gün tamamlama süresi geçirilirse SGK ilgili işlemi kendi başına tamamlayarak, bu süreçte işverene yaptırım uygulanacaktır. Belirtilen sürede belgelerini SGK’ye bildiren işverenlerden sağlanan asgari ücret geri çekilmezken bildirmeyenler için geri çekilecektir.

İK süreçlerini daha efektif yönetmek için dışarıdan bordro hizmeti almak isterseniz bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz