Kısmi Süreli İş Sözleşmesi Nedir

1
54

Kısmi süreli olarak ifade edilen iş sözleşmesi türü, diğer adıyla part-time iş sözleşmesi olarak isimlendirilir. Kısmi süreli iş sözleşmesi, 4857 sayılı kanunla düzenlenmiştir. Bu kanuna göre 9.madde ile düzenlenen part time çalışma düzeni için “Türü ve Çalışma Biçimlerini Belirleme Serbestisi” başlığı altında açıklama yapılmıştır. Bu kısımda iş sözleşmelerinin belirli ve belirsiz süreli olmak üzere düzenlenebileceği ifade edilmiştir. Bu çalışma düzeni için kanunda emsal yani tam zamanlı işçinin çalışma düzeninden farklı olarak haftalık çalışma saatlerinin daha az olacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Ancak çalışma sürelerinin daha az olması işe alınan işçinin sadece tam zamanlı çalışana göre daha az maaş almasını normalleştirebilir. Part time iş sözleşmesi ile işe alınan çalışanın hakları açısından diğer çalışanlardan bir farkı bulunmaz.

Part-Time İş Sözleşmesi Şartları

Kısmi Süreli iş sözleşmesi için belirlenen şartlar, genellikle emsal işçinin çalışma süresine göre belirlenir. 45 saat üzerinden ele alınan bir çalışma süresi için part time çalışma koşulları 30 saat ve altı süreyi kapsar. Part-time iş sözleşmesi şartları:

Kısmi süreli çalışan işçi için ödenecek ücret, tam süreli çalışan işçiye göre çalıştıkları süre ile orantılı şekilde daha az ödenir.

Yarı zamanlı iş sözleşmesi ile çalışan işçinin çalışma süresi ve ücretler konusunda belirlenen şartlar emsal işçi üzerinden belirlenir. Ancak aynı iş kolunda tam zamanlı çalışan bir emsal işçi bulunmuyorsa bu durumda benzeri bir konumda tam zamanlı çalışan işçi referans alınır.

Yarı Zamanlı İş Sözleşmesi Uygulamaları

Part-time iş sözleşmesi ile çalışan bir kişi, isteği ve uygun koşullar dahilinde çalıştığı işte tam zamanlı bir pozisyona getirilebilir. Bunun için işyerinde ilgili alanda bir açık oluşması gerekir, tam zamanlı işe geçme talebi ilgili şartlar olgunlaştığında yerine getirilebilir.

Part-time çalışanlar için SGK’ya bildirilebilecek olan gün sayısı en fazla 20 olarak ifade edilir. SGK iş mevzuatı gereği, iş yerinde çalışan bir tam zamanlı işçinin çalıştığı sürenin 2/3’ü oranında bir süre ile yapılan çalışma, kısmı süreli olarak ifade edilir. Kısmı süreli çalışan işçi için belirtilen aylık en fazla çalışılabilecek süre 150 saattir. Kısmi Süreli iş sözleşmesi ve işçinin işe girişi SGK e-bildirge sistemine İş kanununa ve mevzuata uygun olarak bildirilmelidir.

İş Kanunu ile ilgili konularda zorluk yaşıyorsanız mevzuata tam hakim uzman bir bordro danışmanlık ekibinden destek alabilirsiniz. Yarı zamanlı iş sözleşmesi ve iş süreçleri ile ilgili yardım almak için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz