Konut ve Taşıt Kredisi (Devlet Bankaları)

0
157

Pandemi sürecinin kısıtlayıcı evresinin ardından, artık normalleşme dönemine adapte olmaya çalıştığımız şu günlerde kredilerde de faiz indirimleri gibi gündemde… Konut ve taşıt kredisi ise ekonomi ile sosyal yaşamın canlanması adına paket olarak ya da ayrı ayrı talepleri karşılama noktasında müracaatlara yanıt veriyor.

Devlet bankalarının henüz çok yeni dönemde açıklamış oldukları, düşük faiz oran avantajları ile fırsatlar sunan yeni kredi paketleri açıklandı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile ayrıca katılım bankalarının da iştirak edip uygulamaya koyan bankalar. Bahsi geçen paketleri müşterilerine sunan bankalardaki kredi ve destek paketleri ile faiz oranları ve ödeme tablolarında da değişiklik ve düzenlemeler yapılmış oldu.

Konut ve Taşıt Kredisi Paketleri Faiz Oranları

Vatandaşların ihtiyaç duydukları finansman desteğini karşılamak için hazırlanan konut ve taşıt kredisi paketleri; düşen faiz oranları ile daha da cazibedar bir hale gelmiş durumda. Zira özellikle bulunduğumuz dönemde ihtiyaçların artması ve genel iş akışının sekteye uğrayıp durağanlaşması söz konusu olmuştur. Tüm bu etkenler sonucunda; maddi ihtiyaçların yerine getirilmesi için düşük faiz oranları adeta can suyu olmuştur.  En makul ve uygun konut kredisi paketinde Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi paketlerindeki faiz oranını yüzde 0.64 ve 0.74 bandına çekmiştir. Taşıt kredi paketleri ise yüzde 0.49’dan başlayan faiz oranlarıyla alıcılar açısından en rağbet gören devrini yaşıyor denilebilir.

Kamu Bankaları Konut ve Taşıt Kredi Limitleri

Konut kredi paketi; sıfır veya ikinci el konut alımlarında, taban faiz oranı ve 1 yıl kadar ödeme alınmayan dönem ile 15 yıla varan vade süresinin işlemeye başlamasıyla tarihî bir fırsat sunulmuş oluyor. Böylesi bir ödeme programında 0,64 oranında faiz oranı uygulanıyor. Fakat tabi ki herkesin faydalanabilmesi mümkün olamayacağı için, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi 3 ilde uygulanacak olan konut kredileri 750 bin TL, diğer iller için ise azami miktar 500 bin TL gibi rakamlara kadar ulaşıyor. Konut kredisi kullanımında %10’dan başlayan, düşük peşinat oranı varsayılıyor.

Taşıt Kredi Paketleri Ödeme Limitleri

Taşıt kredi paketi; yalnızca yerli üretim yapan anlaşmalı şirketlerden, sıfır kilometreye sahip binek araç ya da  ticari araç satın almak isteyen danışanlara bankaların sunduğu imkanlar istifadesi yüksek tarzda. Müşterilerle yapılan istişare ve anlaşmalar neticesinde değişkenlik gösterebilen faiz oranları % 0,49-0,69 seviyelerinde.

Motosiklet dahil  ikinci el araç satın almak için ise % 0,82 faiz oranı müşterilerini karşılıyor. En fazla 6 ay ödemesiz, totalde 60 ay vadeyle, ve en yüksek limit 150 bin TL olacak şekilde düzenlenen taşıt kredi paketleri kamu bankaları tarafından karşılanıyor.  Fakat kredi miktarı, kasko değeri ve üretim kaynağı üzerinden hesaplanıyor. Bu bağlamda 7 yaşa kadar olan taşıtlara kredi desteği verilebiliyor.

Konut ve taşıt kredisi hakkında bilgi almak, bordro hizmetleri hakkında hizmet talep etmek için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz