Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Uzatmalar

0
208

Mükellefleri yakından ilgilendiren bir konu olan Muhtasar ve Prim hizmet beyannamesinde uzatmalar, Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriyle duyurulmuştur. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği’nde Geçici Bir 4.Madde oluşturularak düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre 18 Şubat 2017 Tarihli, 29983 sayılı Resmi Gazete’de duyurulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği için oluşturulan geçici 4. Madde: “ Uygulamaya geçişin yaygınlaştırılması amacıyla Kırşehir’deki mükellefler için 1/6/2017 tarihinde Amasya, Bartın, Çankırı illerindeki mükellefler için 1/1/2018’den itibaren başlamış olan tebliğin uygulanmasına Bursa, Eskişehir, Konya gibi il merkezlerinde ve ilçelerde bulunan mükellefler için 1/1/2020 tarihinden başlanacaktır.” şeklinde düzenlenmiştir. Bu süre ilk olarak 1 Mart’a sonra da 1 Temmuz’a kadar uzatılmıştır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Uzatmalar Nasıl Bildirilir?

Geç kalmadan bildirimde bulunması için önceden duyurulan Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesinde uzatmalar, mükelleflerin işlerini kolaylaştırmaya yardımcı olmuştur. Mükellef konumunda olup beyannamelerini vergi dairelerine iletmeleri gereken işverenlerin evrakları ve bildirimleri Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortak çalışmasıyla sürdürülür. Her beyanname için belli yazılı şartlar ve bunlara uyulması gereken bağlayıcı maddeler vardır. Beyanname hazırlama konusunda zorluk yaşıyorsanız Muhtasar ve Prim hizmet beyannamesi hazırlarken size rehberlik edecek bir bordro danışmalık firmasından yardım talep edebilirsiniz.

Muhtasar ve Pirim Hizmet Beyannamesi Vermek İçin Yapılacaklar

Yapılan kanun düzenlemesinde bugüne kadar Muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile beyan edilen bilgilerin geçerli olduğu ifade edilir. Bu durum, mükelleflerin onayladıkları tahakkuklar için ekstra hiçbir işlem ya da başvuru yapmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Yani normalde gönderilmesi gereken beyanname mükelleflerce Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmişse yeni bir beyanname gönderilmesine gerek yoktur. Sigortalı çalışanların esas kazanç bilgilerinin, primlerinin, çalıştıkları birimlerin ve verdikleri hizmet bilgilerinin Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi ile birlikte Vergi Dairesi’ne teslim edilmesi gerekir.  Beyanname teslimi yapacak olan kişiler, bulundukları il ve ilçede bağlı oldukları Vergi Dairesi’ne bildirimde bulunmalıdır. Beyanlar elektronik ortamda yapılacaktır. Ancak sisteme gönderilmesine rağmen kabul edilmeyen tahakkuklar varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık prim ve hizmet belgesi sunulması gerekir. Beyannameler her ayın 23’ünde saat 23.59’a kadar verilmelidir.

İhtiyacınız olan Muhtasar ve Prim hizmet beyannamelerini profesyonel olarak hazırlayacak bir firmadan bordro hizmeti almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz