Personel Ulaşım ve Yol Yardımı Uygulamaları

1
202

Taşıma yardımı istisnaları kapsamında ele alınan ulaşım yardımı, işverenlere personeli için yatırım yapma olanağı tanıyan bir teşviktir. Personel ulaşım ve yol yardımı uygulamaları ile personelinin servisle taşınmasını sağlayan, aylık ulaşım kartı ya da maaşa ek yol yardımı yapılır. Bu yardımı sağlayan işverenler için Gelir Vergisi Kanunu’nun 23.maddesinde düzenleme yapılmıştır. 23.madde 10.fıkra ile düzenlenen ulaşım yardımı istisnası için belirlenen günlük tutar 12 TL’dir. 2020 yılı için geçerli olan teşvik tutarı, işverenler tarafından yapılan yardımlarda geçerli olarak ifade edilmiştir. Personel yol yardımı 2020 için uygulanacak olan istisna, aşağıda ilgili kanun maddesince yapılan düzenleme ile belirtilmiştir.

Personel Ulaşım Yardımı Muafiyetleri

Gelir Vergisi Kanunu’nun 6.bölümünde yer alan 23.madde 10.fıkra ile belirtilen personel yol yardımı istisnaları şu şekilde ifade edilmiştir:

Hizmet erbabı olarak ifade edilen çalışanların toplu şekilde iş yerine ulaşımlarını ve evlerine geri dönmelerini sağlamak amacıyla yapılan ulaşım ve yol yardımı giderleri için işverenler vergi mükellefi sayılmayacaktır.

İşverenler tarafından personel için ulaşım servis hizmeti sağlanmayan durumlarda, çalışılan günler için günlük ulaşım ücretinin 12 TL’yi aşmaması gerekir. Bu tutarı geçmeyen ulaşım ve yol yardımları toplu taşıma kartı, bilet ya da çeşitli ödeme yöntemleri ile sağlanmalıdır.

12 TL sınırını aşan yol ödemelerinde hizmet erbapları için ulaşım bedeli olarak ödenen nakdi yol yardımları vergiye tabidir. Personel ulaşım yardımı istisnasının uygulanması için yetkili olan merci usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’dır.

Personel Ulaşım ve Yol Yardımı Hesaplama

İşverenlerin personeli için bir yol yardımı ödemesi söz konusu ise gelir vergisi kanunu kapsamında vergiye tabi olmaması için yukarıdaki şartları sağlaması gerekir. Bu konuda merak edilen bir  başka konu ise yol yardımının gider pusulasında gösterilip gösterilemeyeceğidir. Günlük 12 TL personel ulaşım yardımı ücreti, gider pusulasında gösterilemez. Gider pusulası olarak gösterilmek istenirse ulaşım ve yol yardımı için personele verilen ulaşım kartı dolum fişine ihtiyaç duyulur. 7194 sayılı kanunda 11.madde ile bu durum ifade edilmiştir. Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’da 23.maddede yapılan bir değişiklik söz konusudur. Bu değişikliğe göre çalışanlara toplu taşıma kartı ya da bileti verilmesi dahilinde bu tutarın istisna kabul edilmesi kararı alınmıştır. İstisna sayılacak olan tutar da 12 TL olarak ifade edilmiştir.

Personel  ulaşıma ve yol yardımları ile ilgili destek ve danışmanlık almak, Gelir Vergisi ödemeleri ile ilgili yaşayacağınız sorunları ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ulaşım ve yol yardımı konusunda bordro danışmanlık ve teşvik almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz