SGK Özel Sağlık Sigortası İstisnası

2
201

Bu yazımızda işverenleri ve çalışanları yakından ilgilendiren bireysel emeklilik özel sağlık sigortası istisnası konusuna değineceğiz. Öncelikle bireysel emeklilik sisteminden söz edelim. SGK bireysel emeklilik sistemi, belli şartlar ve kurallar ile izah edilmiştir. Buna göre 6327 Sayılı Kanun ve Gelir Vergisi Kanunun 22. Maddesi bize şu bilgileri gösterir: İşverenin çalışanları için yaptığı SGK özel sağlık sigortası gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bu da önemli bir avantaj teşkil eder. Ödenecek prim tutarları her yıl hesaplanıp belirlenir ve de ilan edilir. 2020 bireysel emeklilik ve özel sağlık SGK istisnası ise aşağıdaki tabloda görebileceğiniz şekilde, güncel haliyle yansıtılmıştır. Bu tutar, işverenin yaptığı ödemelerin bir istisnası olarak gelir vergisi hesaplamalarında düşülür.

Dönem Günlük
01.01.2020 – 31.12.2020 882,90 TL

 

SGK Özel Sağlık İstisnası Şartları

İşverenin geçmiş döneme ait gecikmiş ödemeleri ise indirim kapsamına girmez. Gelir Vergisi Kanunun 63 ve 89 numaralı maddelerine göre, geçmiş dönemlere ait gecikmiş prim ve katkı payı ödemeleri, ilgili dönemin vergi matrahının tespitinde bir indirim amacı ile konu edilmesi mümkün değildir. Yani bireysel emeklilik ve özel sağlık sigortası istisnası bu noktada işlemez. Diğer taraftan yapılan ödeme geçmiş dönem ile birlikte cari dönemi ve gelecek dönemleri de içeriyorsa, geçmiş döneme ait prim ve katkı payı tutarları da ödemenin söz konusu olduğu kalan aylarda indirim sağlayıcı unsur olabilir.

Bütün bunların yanı sıra zarar beyanı, oran ve tutar kısıtlamaları gibi durumlara bağlı olarak yıllık beyannamede indirim konusu edilememiş olan prim ve katkı paylarının durumu merak edilen konular arasındadır. Bu ödemelerin, sonraki yıllarda prim indirimi için konu edilmeleri mümkün değildir. Buna benzer bir şekilde, ücretli çalışan kişilerin de ödediği prim ve katkı paylarının ilgili dönemde indirilemeyen kısmı, devam eden süreçte ücretin matrahından düşülemez. Yani herhangi bir indirim söz konusu olamaz.  Bireysel emeklilik ve SGK özel sağlık sigorta istisnası, güncel rakamları ve merak edilen detayları ilgili dönem ve istisna tutarı, dikkatle incelenerek değerlendirilmelidir.

Eğer konu hakkında daha detaylı bilgiye ve hesaplama işlemleri ile ilgili danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız profesyonel Bordro hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz