SGK Günlük Aylık Taban ve Tavan Matrahları

0
217

Maaş hesaplamaları oldukça karmaşık bir süreci ifade eder. Bunlardan bir tanesi de SGK günlük aylık taban ve tavan matrahları hesaplamadır.  Ancak maaş hesaplamalarında en belirgin unsurlardan biri olan günlük aylık taban ve tavan matrahları çok dikkatli şekilde hesaplanmalıdır. Temel alınan değerleri ifade ettiği için bu kavramlar büyük önem taşır. Bu hesaplamalarda her yıl farklı rakamların karşımıza çıkacağını bilmek gerekir. Yılın başında ilan edilen değerler takip edilmelidir. SGK günlük aylık taban ve tavan matrah değeri ile net ve adaletli hesaplamalar yapılabilmesi mümkündür. Hem gelir vergisi tespiti hem de maaş hesaplamaları doğru şekilde yapıldığında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. 2020 yılı için ilan edilen SGK matrahları için aşağıdaki tablo merak ettiklerinize yönelik bir rehber niteliği taşır.

SGK Günlük Aylık Taban ve Tavan Matrahları Tablosu

2020 SGK Tabanı (Alt limit)

Dönem Günlük Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 98,10 TL 2.943,00 TL

 

2020 SGK Tavanı (Üst limit)

Dönem Günlük Aylık
01.01.2020 – 31.12.2020 735,75 TL 22.072,50 TL

 

Bordro hazırlama sürecinde de karşımıza çıkan SGK  taban ve tavan matrahları, bu süreçte epey zaman alan ve dikkat isteyen bir hesap türü olarak bilinir. İşçinin çalıştığı gün sayısı, işsizlik sigortası primleri, asgari geçim indirimi ve vergi matrahları gibi çeşitli değerler incelenir. Buna göre bordro dökümü oluşturulur. Matrah hesaplamasının buradaki rolü ise gelir vergisinin tespit edilmesinde sağladığı yardımcı roldür. Ayrıca vergi matrahı, çalışanın eline geçen maaşın tespit edilmesinde de doğrudan etkili bir kavramdır.

SGK Günlük Aylık Matrahları Hakkında Danışmanlık

Maaş bordrosu hesaplama çalışmalarında temel kabul edilen ve dolayısıyla taban ve tavan değerleri bilinmesi gereken SGK günlük aylık taban ve tavan matrahları, 2020 yılının başında her yıl olduğu gibi ilan edilmiştir. Siz de şirketinizin bordro dökümünü çıkarırken yukarıdaki rakamlara referans alabilirsiniz. Out source bordro hizmeti aldığınızda ise şirket içinde yaşanabilecek yanlış hesaplamalardan kaynaklı sorunları yaşamadan kolayca bordro dökümünüzü alabilirsiniz. Yaşanabilecek karışıklıkların temel sebebi, şirketinizde yürütülmesi gereken pek çok farklı işin bulunmasıdır. Bunun bir getirisi olarak pek çok farklı değerin devreye girdiği maaş hesaplama süreci, zaman zaman anlaşmazlıklara da düşülen bir konudur.

Bordro hizmetleri için alanında uzman bir bordro danışmanlık firmasının desteğini almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz