SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir

0
165

2020 Ocak ayından itibaren prim hizmet beyannamesi ve muhtasar beyannamesi uygulamasına geçilmiştir. Bu tarihten itibaren SGK işe giriş bildirgesi yerine bu beyannamelerin SGK’ya verilmesi beyan edilmiştir. İşe giriş bildirgesi, normalde sigortalı çalışanların SGK üzerinden yaptıkları yeni eleman işe başlama bildirimi olarak ifade edilebilir. E-bildirge sistemi kapandığı için SGK işe giriş beyannameleri aracılığıyla işe giriş bildiriminde bulunulacağı ifade edilmiştir. Çalışanın işe girişi yapıldığı tarihten itibaren sigorta girişi için bildirimde de bulunulması gerekir. Zamanında bildirimde bulunulmayan çalışanlar için yaptıkları meslek ve kıdem durumuna göre farklı tutarda para cezaları kesilir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Uygulamaları

SGK e-bildirge sistemi üzerinden 2020 Ocak ayı bildirgesi seçilerek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ortak alımı ile ilgili tebliğ 18 Şubat 2017’de yayınlanmıştır. 29983 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Genel Tebliğ hükümleri gereğince ilgili uygulamanın 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle tüm ülke çapında beyanname uygulamasına geçilmiştir. İlgili kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri hariç olmak üzere 2020 Ocak ayından itibaren e-bildirge sistemiyle aylık prim ve hizmet belgesi alınamaz. Bu dışında SGK işe giriş bildirge uygulamaları iş yerinin 5018 sayılı Kanununa ekli (I) sayılı cetvelde yer alan kamu idareleri arasında yer almasına rağmen e-bildirge gönderimi ile ilgili sorun yaşayan işletmeler bulunabilir. Bu durumda yapılması gereken şey, hizmet belgesi gönderilemediğine dair sosyal  güvenlik il müdürlüğüne ya da SGK’ye başvurmaktır.

SGK İşe Giriş Bildirge Şartları

Yeni sistemde uygulanan beyanname ile SGK işe giriş bildirgesi şartları arasında ayrıca e-bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi gönderecek kişileri ilgilendiren hükümler yer alır. E-bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi göndermek isteyen işverenler için Ocak 2020’den itibaren e-bildirge V1 kullanımı  son bulmuştur. Bunun yerine e-bildirge V2 uygulaması ile beyanname gönderimi sağlanır. Sisteme V2 üzerinden giriş yaparak işlemde bulunmak için SGK ana sayfaya giderek sisteme giriş yapmanız gerekir. İşe alım için bildirimde bulunmayı kolaylaştırmak amacıyla sistemde işe giriş bildirimi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için giriş ekranında bulunan “işe giriş ya da işten ayrılış web servisleri kullanımına açılmıştır.” Butonuna tıklayarak tekli giriş çıkışlar için işlem yapabilirsiniz. SGK işe giriş bildirgeleri için toplu giriş çıkış işlemlerinde “Toplu işe giriş – işten ayrılış uygulaması için tıklayın!” düğmesini kullanarak sistem ana ekranına ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için istenen bilgiler arasında:

  • Kullanıcı adı
  • Sistem şifresi
  • İş yeri şifresi
  • Güvenlik anahtarı kısımları yer alır.

Bu bilgiler doldurulduktan sonra işe giriş bildirimi için ilgili ekrana ulaşmanız mümkündür.

Eğer SGK işe giriş bildirgesi ile ilgili uygulamaları yapmakta zorlanıyor ya da zamanını kaçırıyorsanız bu konuda size gerekli zamanlarda bildirimde bulunacak bir bordro danışmanlık şirketi ile çalışabilirsiniz. Bize iletişim bilgilerimizden ulaşarak hizmet talebinde bulunabilir, süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz