Siber Güvenlik Nedir?

0
183

İnternet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte azami önem kazanan siber güvenlik, internet platformlarında güvenliği sağlamak adına yapılan birtakım önlemleri ifade eder. Gerek kamu kurumları, gerek özel kuruluşlar gerek ev içi internet ağları için olsun, her internet platformunun özel şifreli koruma ile güvence altına alınması gerekir. Bunun nedeni, ağ içinde bulunan özel verilerin dışarıya açılmamasıdır. Ayrıca çeşitli sosyal medya kanallarında, web sitelerinde, bloglarda ve üyelik yapılan chat sitelerinde yani internette var olan her platformda güvenlik sistemleri son derece önemlidir. Aksi takdirde sisteme yapılan en ufak bir saldırıda bütün veriler kolayca elde edilebilir. Verilerin elde edilmesi, genellikle bir sisteme üye olan kişilerin özel bilgilerinin çalınması şeklindedir. Diğer taraftan bir internet ağına sızarak onu yavaşlatma ya da kesme gibi işlemler de siber saldırı çeşitleri içinde yer alır.

Siber Güvenlik Ne İşe Yarar?

Özellikle de uluslararası alanda korunması gereken veriler için siber güvenlik ayrı bir önem taşır. Çünkü resmi kurumların ve devletin özel verilerinin uluslararası alana sızması, resmi politikaların yürütülmesi açısından büyük bir sorun teşkil eder. Bu nedenle özellikle devlet içinde kullanılan ulusal ağların şifreli veri tabanları ile korunur. Gizli kalması önem arz eden, üçüncü şahısların eline geçmesi istenmeyen verileri dijital ortamda oluşabilecek güvenlik açıklarına karşı her an korunması önemlidir. Korunması gereken veriler arasında banka veri tabanı sistemleri, markaların müşterilerine özel tuttukları CRM sistemleri, kişisel bilgisayarlar, sosyal medya hesapları gibi birçok platform korunması gereken dijital alanlar arasındadır. Bu korumanın nedeni, uluslararası ya da ulusal suç örgütlerinin çeşitli hesapları ele geçirerek onlar üzerinden işlem yapmasının önlenmesidir. Olası bir siber saldırı anında korunması gereken veriler için güvenilir ve kesin çözümler sağlanması önemlidir.

Güvenlik Çözümleri Uygulanan Alanlar

Aslında internette iş yapan her türlü firma için siber güvenlik hizmeti sağlanmalıdır. Rakip firmaların kaçak güreştiği durumlarda bazen hesapların çalınması, dolandırıcılık amacıyla yapılan çeşitli saldırılar şirket sahiplerini zora sokabilmektedir. Kötü niyetli yazılımlar neticesinde dijital sistemlere sızan virüsleri engelleyebilmek için özel sektörler, bireysel iş yapan dijital firma sahipleri, devlet kurumları dijital güvenlik çözümlerine son derece özen göstermektedir. Bu sayede internet sitelerinin kendilerini zararlı yazılımlardan koruması, dijital ağların ve bilgisayarların hacklenmesinin önüne geçilmesi sağlanır. Dijital cüzdan, Bitcoin gibi sistemlerin de yüksek güvenlikli şifrelerle korunmasının nedeni bu siber saldırıları bertaraf etmektir.

Dijital güvenlik alanında yüksek korumaya sahip bulut sistemleri ile işlenen veriler neticesinde verilen bordro hizmetleri için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz