Bordrolama Nedir Neden Bordrolama Hizmeti Almalısınız?

1
142

Hazırlanan belgelerin doğruluğu şirket içi yönetim sürecinde ve yasal denetimlerde son derece önemlidir. Burada bordrolama kavramının önemi bir kez daha ortaya çıkar. Bu hizmet sanıldığının aksine sadece gelir-gider takibini gösteren belgelerin dökümünü çıkarmak değildir. Bordro hazırlama ve belgeleme süreçlerini kısaca: “Bir şirket içinde gelir-gider dengesini, çalışanların maaşlarını, maaşlarda yapılacak kesintilerini, maaşa ek ödemelerini, primlerini, çalışan hak edişlerini, izinlerini ve diğer bütün haklarını doğru şekilde hesaplayarak belgeleme…” şeklinde ifade etmek mümkündür. Hizmet, şirket gelirlerinin doğru hesaplanmasını, vergi matrahlarının ve yasal olarak takibi yapılması gereken bütün sürecin belgelenmesini ifade eder. Şirketlerin yasal varlığını kanıtlaması, işçi-işveren haklarının korunması için bordro hazırlanması şarttır. Her şey yasal olarak ispatlı olduğunda yapılan işlerin takibi de çok daha kolaydır.

Bordrolama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir şirketle ilgili belge hazırlayabilmek için ilk olarak o şirketin yasal olarak varlık göstermesi gerekir. Vergi numarası ile hizmet veren, çalışanlarının işe giriş bildirgeleri bulunan özel ya da tüzel şirketler için bordro hazırlanabilir. Bu çalışma hem devlet işletmeleri hem de özel işletmeler için gereklidir. Bordrolama işe giriş bildirimi yapılmış olan çalışanların sosyal haklarının doğru şekilde gösterilmesi amacıyla yapılır. Hesap yapabilmek için çalışma günü, süt izni, yıllık izin, ücretsiz izin gibi bütün günlerin puantajı çıkarılır. Puantaj hesabı yapmak için haftalık 45 aylık 225 saat süre sınırı baz alınır. Bunun üzerindeki çalışmalar fazla mesai kapsamındadır. Buna istinaden hazırlanan bordro dökümleri her ay çalışanların maaş ödemeleri ile birlikte çalışanlara teslim edilir. Bunun dışında şirket içi ödemeler, kar oranı, yeni iş anlaşmaları, yeni çalışan sayısı, işten ayrılan sayısı, alınanlar ve satılanlar, ödenecek vergiler gibi bütün sayısal verilerin hesaplanması bordro hizmeti içinde yer alır.

Maaş Bordrolama Nedir?

Bordro dökümü, birden çok türü bulunan bir belgeleme yöntemidir. En çok gündeme gelen ise sosyal hakları ve çalışma günlerini, süresini kapsayan bir çalışmayı da kapsayan maaş bordrosudur. Burada önemle üstünde durulması gereken nokta hizmetin sayısal verilerin belgelenmesi için kullanılmasıdır. Maaş bordrolama da maaş tutarı, avans, yıllık izin, süt izni, terfi, fazla mesai, izinli günler, raporlu günler gibi birçok farklı sayısal veriden oluşur. Maaş bordro dökümünün bu kadar detaylı olmasının nedeni, ödemelerin ve kesintilerin neden yapıldığını gösterebilmektir. Bu sayede oluşacak itirazlara karşı sayısal verilerle ispat yoluna gidilebilir. Bordro hizmeti, şirketlerin nereye hangi ödemeyi ve neden dolayı hangi kesintiyi yaptığını net olarak gösterir. Bu belgelerin büyük bir titizlikle hazırlanması gerekir. Maliye denetimlerinde herhangi bir tutarsızlık çıkmaması için her kalem doğru hesaplanıp yansıtılmalıdır. Profesyonel out source bordro danışmanlığı almak için buraya tıklayın!

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz