Sosyal Güvenlik Teşvikleri

1
206

Sosyal güvence her bireyin geleceği için son derce önem taşıyan olmazsa olmazlar arasındadır. Bu amaçla devlet tarafından işverenlere ve çalışanları verilen bazı Sosyal Güvenlik Teşvikleri bulunur. Verilen teşvik ile iş gücünün aralıksız olarak devam etmesi, yerli üretime destek verilmesi hedeflenir. Küçük ölçekli firmalar da dahil olmak üzere bu sebeple çeşitli üretim ve istihdam alanlarında devlet tarafından verilen sosyal güvenlik yardımlarından faydalanırlar. Yardım alabilmek için teşvik başvurusu yapmadan önce hangi şartlara sahip olunması gerektiği bilinmelidir. İş kurmak isteyenler, işlerini büyütmek isteyenler ve kendi sağlık sigortasının primini yatırmak isteyenler için SGK tarafından sağlanan çeşitli teşvik türleri bulunur. Bu süreçte sizin için evrak  işlerini takip edebilecek ve bordro hizmeti verecek danışmanlık firmasından yardım alabilirsiniz.

Kimler Sosyal Güvenlik Teşviki Alabilir?

Teşvikler hem işverenlere hem de çalışanlara yönelik olabilir. Ancak birbirinden farklı olan sosyal güvenlik teşvikleri için farklı özel şartlar bulunur. Devlet tarafından en çok verilen teşviklerden bir tanesi 6111 sayılı teşvik yani kadın ve gençlere yönelik teşvik türüdür. Ek istihdam modeli için başvurulan teşvik türünde çalışanın en az 6 ay boyunca işsiz olması şartı bulunuyor. Teşvik talep eden kurumun özel sektörde hizmet veriyor olması, teşvikin kabul edilmesi için gerekli şartlar arasındadır. Ayrıca kadın ya da genç çalışanın bir önceki işinde son 6 ayın ortalama sigortalı işçi sayısına ek olarak çalıştırılıyor olması gerekir. SGK tarafından belirtilen yasal süre içinde gerekli belgelerin tesliminin yapılması, teşvikten yararlanmak için gerekli şartlardan biridir. AR-GE teşviki, 7103 Sayılı Teşvik (ilave istihdam) gibi farklı teşvik türleri de sosyal güvenlik teşvik seçenekleri arasında bulunur. Diğer teşvik türleri arasında: Engelli İstihdamı, Yatırım Belgesi, Bölgesel İndirim, İş Başı Eğitim Programı olmak üzere farklı seçenekler yer alır.

Sosyal Güvenlik Teşvikleri için Danışmanlık

Firmaların ihtiyaç duyduğu yardımı alabilmesi için doğru teşvik başvurusu yapması ve kendini teşvik şartlarına uygun hale getirmesi gerekir. Sosyal Güvenlik Teşvikleri genel olarak firmaların, çalışanlarının tüm haklarını tek başına ödemekte zorlandığı zamanlarda devreye girer. Teşvikler firmalara maddi destekten ziyade hem çalışanların hem de işverenlerin sağlıklı bir iş ilişkisi yürütebilmesine olanak tanır. Böylece işçi-işveren ilişkisinde iki tarafından da sosyal güvencesi ve hakları korunabilir. Sizin için gerekli belgeleri düzenleyerek sizin adınıza başvuru yapabilecek ve süreci takip edecek olan danışmanlık firmanız mali işlerinizde de yardımcınızdır. Her ne sebeple olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik teşvikine başvurmak istiyorsanız bu konuda bir bordro danışmanlık firmasından yardım almak süreci hızlandıracaktır.  Siz de istihdam için sosyal teşvik almak istiyorsanız sosyal güvenlik teşviki konusunda uzman firmamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz