Türkiye’de Alexa İlk 50 Listesi

0
201

Alexa analizi ile internetteki başarı sıralaması belirlenen firmalar Alexa ilk 50 firma arasında olmak için mücadele etmektedir.  Listenin ilk sırasında ise Google yer almaktadır. Peki, bütün firmaların önemsediği ve seo araçları açısından önemli bir konumda olan bu sıralama listesi nedir? Alexa, merkezi ABD’de bulunan Amazon firmasına ait bir seo aracı olarak karşımıza çıkar. Web ölçümlemeleri aracılığıyla birçok internet firmasının aranma hacmi, site hızı, aldığı trafik gibi özelliklere bakarak firmaları listesi içinde belli bir yere konumlandırır. Google şirketinin bu listede en üst sırada olmasının nedeni ise firmanın en çok kullanan arama motoru konumunda olmasıdır. Ancak Alexa genel bir listeleme yerine ülke bazlı, sektör bazlı ve dünya çapında olmak üzere 3 ayrı listeleme şekline sahiptir. Bu listeleme özelliği sayesinde Alexa sıralamasında ilk 50 içinde olan firmalar, seçtiğiniz ülkeye göre değişir.

Alexa Listesi Neye Göre Belirleniyor?

Alexa ilk 50 firma sıralamasını oluştururken arama motoru algoritmalarını ölçümler. Yani, internette bulunan tüm siteleri bazı ölçütlere göre değerlendirir. Web sitelerinin her birini, açılış hızı, seo uyumu, orijinallik ve seo için önem taşıyan daha birçok kıstasa göre değerlendirir. Bunun neticesinde aramalarda daha üst sıralarda yer alan, adı yazılarak daha çok aranan ve en çok kullanılan internet sitelerini popülerliklerine göre listeler. 1996 yılından beri faaliyet gösteren bir internet şirketi olan ALEXA, çok güçlü ve geniş bir veri tabanı sistemine sahiptir. Alexa analizi, firmaların sıralamasına çıkarırken onları ziyaret eden internet kullanıcılarının hareketlerini ölçümler. Siteye gelen ziyaretçilerin doğrudan arama motoru üzerinden mi farklı bir yönlendirme ile mi geldiklerini anlar. Sitede vakit geçirdikleri süre, tıkladıkları bağlantıları, inceledikleri sayfalar gibi özelliklere bakarak o site hakkında bir analiz yapar.

Alexa İlk 50 Firma Sıralaması Değişiyor mu?

Evet. Alexa listesinde yer alan sıralama 3 ya da 6 ay gibi sürelerle güncellenir ve değişir. Bunun nedeni internette yer alan firmaların bazen daha öne çıkmaları veya daha geriye düşmeleridir. Bu da internette ne kadar aktif oldukları ve ziyaretçiler tarafından ne kadar arandıklarına bağlı olarak değişir. Güncel haliyle Türkiye’de Alexa sıralamasındaki ilk 50 içinde yer alan ilk 10’u şu şekilde sıralamak mümkündür:

1.Google.com

2.Youtube.com

3.Google.com.tr

4.Facebook.com

5.Ensonhaber.com

6.Netflix.com

7.Hepsiburada.com

8.Hurriyet.com.tr

9.Memurlar.net

10.Sahibinden.com şeklinde bir sıralama görürüz.

Siz de Alexa istatistikleri ile sitenizin durumunu ölçümlemek istiyorsanız kendinize bir Alexa kaydı oluşturabilirsiniz. Böylece kendi firmanızı seo aracı üzerinden aratarak sıralamanızı bulabilir, seo ve dijital pazarlama stratejilerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.

İnternette kurumsal bir imaj oluşturmak ve işleriniz tek elden pratik şekilde yapabilmek için bordro ve teşvik danışmanlığı alabilirsiniz. Böylece sadece internet sıralamasında değil güven sıralamasında da ön plana çıkarabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz