Uzun Süreli İzin Alan İşçi İşten Çıkarılır Mı?

1
169

İzin normalde işçilerin yasal hakkıdır. Ancak bazı durumlarda uzun süreli izin alan işçi işten çıkarılır. Bunun belli nedenleri bulunur. Örneğin, işçinin hastalık, kaza, doğum ve hamilelik gibi durumlar nedeniyle istirahat etmesi gerekebilir. Bu durumda da rapor alarak istirahat hakkını kullanır. Böylece işe gelmemesinden kaynaklanan herhangi bir şekilde işten çıkaramaz. İşçinin yasal olarak ihbar süresini 6 hafta kadar aşması durumunda işveren çalıştırdığı sigortalıyı işten çıkarma hakkı elde eder. Uzun süreli izin alan işçiler, ellerinde olmayan bir nedenden dolayı işe gidemese de işten çıkarılabilir. Bunun nedeni, bu süreçte işçi eksikliğinden kaynaklı olarak işlerin aksamasıdır.

İşten Çıkarma Hakkı Ne Zaman Geçerli Olur?

Raporlu olduğu gerekçesiyle iş yerinden izin alan işçi işten çıkarılır mı? Bu sorunun cevabı kanunda belirtilen sürelerin aşılması ile yakından alakalıdır. Örneğin yasal olarak belirtilen:

  • İşyerindeki tecrübesi 6 aydan az olan işçiler en fazla 8 hafta
  • İşyerindeki çalışma süresi 6 ay ile 1 buçuk yıl arasında olan işçiler en fazla 10 hafta
  • İşyerindeki deneyimi 1 buçuk yıldan 3 yıla kadar olan işçiler için 12 hafta
  • İşyerindeki tecrübesi 3 yıldan fazla olan işçiler için 14 hafta kadar izin (rapor) süresi bulunur.

Bu süreyi aşan işçiler için işverenlerin işçiyi işten çıkarma hakkı vardır.

Çıkarılan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Uzun süreli çalışan işçinin iş akdi yukarıdaki nedenlerden dolayı feshedildiğinde işçi ihbar tazminatı alamaz. Ayrıca işine son verebilmek için işçinin kesintisiz olarak bu süreleri aşmış olması gerekir. Kesintisiz olması gerektiği Yargıtay kararınca 9 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı ile belirlenmiştir. Uzun süreli izin alan işçi işten çıkarılır ise şu şartlar altında işveren işçiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür: Doğum ve hamilelik nedeniyle İş Kanunu’nun 74. Maddesindeki sürenin bitiminde başladığı kabul edilir. Kadın işçilerin doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca çoğul gebelik yaşaması durumunda doğumdan önce 10 doğumdan sonra 8 haftalık süreler için alınan raporlar rapor süresine dahil değildir. Bu sebeplerle işten çıkarılan işçiler, işyerinde 1 yıllık tecrübeye sahiplerse çalışma haklarına ait bütün kıdem tazminatını almaya hak kazanmışlardır.

Bordro hizmetleri ve tazminat gibi konularda bilgi ve danışmanlık almak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz