Yıllık İzin Süreleri

1
201

İzinler, çalışanların motive olması için gerekli sosyal haklardır. Motivasyon kaynağı olan yıllık izin süreleri, 2020 yılında yapılan bazı iyileştirmeler ile birlikte güncellenmiştir. Farklı iş grupları için, farklı çalışma sürelerine bağlı olarak ve de yaş gibi kriterlerin de dikkate alınması ile güncel yıllık izin süreleri ilan edilmiştir. Buna göre farklı birkaç grup ve farklı birkaç yıllık izin süresi karşımıza çıkar. Yıllık ücretli izin olarak da ifade edilen bu süreler, çalışanların hâkim olması gereken konulardan biridir. 2020 izin süreleri ilgili detaylar aşağıda yer alıyor.

2020 Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar?

Çalışanlara kıdemlerine paralel olarak verilen yıllık izin süresi şu şekildedir:

  • Hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar olanlar ve 5 yıl da dâhil olmak üzere 14 gün yıllık izin hakkına sahip olmaktadırlar.
  • Hizmet süresi 5 yıldan 15 yıla kadar olanlar ise 20 gün yıllık izin yapabiliyorlar.
  • Hizmet süresi 15 yıl ve daha fazla olanlar için ise ücretli yıllık izin süreleri 26 gün olarak ifade ediliyor.
  • 18 yaşında ve 18 yaşından daha küçük olalar ile 50 yaşında ve üzerinde olan kişiler ise en az 20 gün olmak üzere yıllık izin süresine sahip olmaktadırlar.

2020 yılı için belirlenen izinler dışında yapılan bir güncelleme ise yer altı işçilerinin durumunu düzenliyor. 4857 sayılı kanunun 53. Maddesinde yer altı işçilerinin izin durumları ile ilgili bir değişiklik yapılmıştır. Buna göreizin süreleri yer altı işçileri için 4 gün artırılmıştır. Neticede yer altı işçileri, yukarıda sıraladığımız izin sürelerine 4 gün ekleyerek izin hakkını kullanabileceklerdir.

Yıllık İzin Kullanma Hakkı Ne Kadar?

İzinleri kullanma hakkı ise kişinin işe giriş tarihi üzerinden 1 yıl geçmesi ile başlamaktadır. Deneme süresi de dâhil olmak üzere 1 yılını dolduran kişiler, belirlenen yıllık izin süreleri kapsamında hakkını kullanabilirler. Kişinin kıdemine bağlı olarak izin sürelerinde de artış olabilmektedir. İşi sebebiyle yaşadığı yıpranmanın bir telafisi olarak düşünülen izin süresi, 1 yıllık çalışma süresinin ardından her çalışanın yasal hakkıdır. Yukarıda belirttiğimiz şartlar altında kıdem ve yaş gibi şartlara bağlı olarak ücretli yıllık izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bordro hizmetleri ile siz de yıllık izin çizelgelerinizi profesyonel olarak düzenlemek isterseniz  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz