Yol ve Yemek Ücreti İstisnası

0
195

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına baktığımızda, yol ve yemek ücreti istisnası tutarları hakkındaki düzenlemeleri görürüz. Bu düzenleme 5510 sayılı kanunun 80. Maddesi uyarınca hazırlanmıştır ve belli şartları kapsar Buna göre tüm ayni yardımlar, herhangi bir sınır söz konusu olmadan sigorta primi matrahının dışında tutulur. Bu dışarıda tutma çalışana yemek sağlanması, yemeğin nerede yenildiği ve benzeri bir hadde bağlı olmadan yapılır. Yol ve yemek ücreti tutarları her yıl için yeniden değerlendirilir ve belirlenir. Buna göre 2020 yılı verilerini ise aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz.

Yol ve Yemek Ücreti İstisnası Günlük Değerler

Gelir Vergisi Yemek Parası İstisnası

Dönem Günlük (KDV Hariç) Günlük (KDV Dâhil)
01.01.2020 – 31.12.2020 23,00 TL 24,84 TL

 

Gelir Vergisi Yol Parası İstisnası

Dönem Günlük
01.01.2020 – 31.12.2020 12,00 TL

 

SGK Yemek Parası İstisnası

Dönem Günlük
01.01.2020 – 31.12.2020 5,89 TL

 

Burada önemli bir not ise yemek ücretinin nakit olarak verilmesi halinde SGK istisnası uygulanmayacak olmasıdır. Yemek tutarı, çalışanın ücretine dâhil edilir ve bordroda bu şekilde yer alırsa yemek ücreti nakit olarak verilmiş kabul edilir ve sigorta primi kesintisi yapılmasına gerek görülmez. Günlük yol ve yemek ücreti istisnası tutarının üzerinde olan ödemelerde ise sigorta primi kesintisi yapılır. Günlük istisna tutarı, bu durumun bir şartı olarak kabul edilir.

Yol ve Yemek Ücreti İstisna Hesaplama

Yol ve yemek ücreti tutarları ile ilgili önemli bir detay ise yemek yardımının istisnadan faydalanmak için şart olmasıdır. Buna göre hizmet erbabına ödeme yerine işveren tarafından yemek sağlanmış olması gerekir. Çalışılmış olan günlerde, 1 günlük yemek bedelinin o yıla ait istisna tutarı aşılmamış olmalıdır. Eğer yemekler işletme dışından sağlanıyorsa ödeme, yemek yapan firmaya yapılmış ve belgelenmiş olmalıdır. Yemek faturası, işverenin adına düzenlenip yemek yiyen hizmet erbabının adı ve soyadı ile birlikte yemek yediği gün sayısı tespit edilerek liste halinde belgelenmelidir. Bu şartların sağlanması halinde yol ve yemekler için istisnadan faydalanılabilir. Yol ve yemek ücreti istisna bedelinin güncel veriler baz alınarak değerlendirilmesi ise önemli ve atlanmaması gereken detaylardan biridir.

İstisna tutarı hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti ayrıca Bordro hizmetleri almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz